KODAK Digital Still Camera

Nowe stroje ludowe

W pierwszą niedzielę czerwca podczas Mszy św. w kościele w Rączynie odbyła się prezentacja i poświęcenie nowych strojów ludowych „Kraków Bronowicki”, które pozyskało Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Wsi Rączyna.

 

Stroje pozyskano w ramach projektu „Wymiana na nowe, starych strojów ludowych dla wsi Rączyna” z programu „Etno Polska 2020” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury. Jest to 6 kompletów damskich i 6 męskich wraz z butami. Kobiece stroje dodatkowo posiadają wianki.

– Bardzo się cieszę, że udało się sfinalizować ten projekt. Kwota za jaką pozyskano nowe stroje to ok 22 tys zł, gdzie 20% stanowił wkład własny. Były to pieniądze uzyskane z zrzutka.pl oraz od innych dobroczyńców. Mam nadzieję, że nowe stroje długo posłużą naszej społeczności, dotychczasowe służyły pół wieku – mówi Adam Lewandowski, prezes stowarzyszenia. Wymiana strojów nie była jednak tak prostym i łatwym zadaniem. – Właściwie do ostatniej chwili losy projektu wisiały na włosku, ale co najważniejsze, udało się. Przy okazji okazało się, jak ważna jest współpraca z miejscowymi organizacjami jak OSP, KGW i władzami gminy – mówi Marcin Fujarowicz, skarbnik stowarzyszenia.

Mszę św. w intencji stowarzyszenia poprowadził ks. proboszcz Włodzimierz Nowak oraz ks. Rafał Wojdyło. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Andrzej Żygadło, sekretarz Miasta i Gminy Kańczuga Teresa Argasińska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Skóra. Nie zabrakło przedstawicieli OSP Rączyna na czele z komendantem Mateuszem Kardasińskim, przedstawicielek miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Marianną Chmiel oraz sołtysa Pawła Wojdyły, który jest jednocześnie członkiem rączyńskiego stowarzyszenia. Po uroczystości odbył się poczęstunek w Domu Ludowym przygotowany przez panie z miejscowego KGW.

Marcin Sobczak