Nowe sale w PPP oddane do użytku

W piątek, 7 lutego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu oficjalnie otwarte zostały dwie nowe sale: sala integracji sensorycznej oraz sala doświadczania świata. – Wierzę, że stworzyliśmy przestrzeń, w której każde dziecko będzie się czuło docenione i zmotywowane do odkrywania swoich możliwości – mówi Ewa Szpitman, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu.

 

– To wyjątkowe wydarzenie jest nie tylko krokiem w kierunku nowoczesnej edukacji, ale także stworzeniem miejsca, które także z pewnością stanie się przestrzenią inspiracji, nauki i twórczej eksploracji, w której nasze dzieci będą mogły odkrywać, budować, rozwijać swoje zainteresowania. To miejsce, w którym nauka staje się przygodą, a kreatywność nie zna granic. Mamy nadzieję, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oraz różnorodnym aktywnościom, które tutaj będą się odbywać, każdy uczestnik będzie mógł realizować swoje pasje i talenty – mówiła E. Szpitman, dziękując wszystkim zaangażowanym za pomoc oraz współpracę w realizacji tego projektu.

Szczególne podziękowania popłynęły na ręce Kamila Dziukiewicza, starosty jarosławskiego, Anny Petyni, p.o. naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz byłej naczelnik Marty Kurpiel.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz, duchowieństwa służ mundurowych, dyrektorzy instytucji powiatowych, szkół, placówek oświatowych oraz pracownicy poradni. Słowa uznania z okazji otwarcia nowych przestrzeni skierował starosta K. Dziukiewicz oraz burmistrz Marcin Nazarewicz. Nowe sale poświęcił ks. prał. Krzysztof Szczygielski, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski. Na czym polega i do kogo kierowana będzie terapia w nowo otwartych salach, opowiedziały pokrótce Bernadeta Kwaśniak-Górka oraz Paulina Kaczor, pracownice PPP.

 

Oferta PPP stale rośnie

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jarosławiu jest jedną z nielicznych placówek, które bezpłatnie świadczą pomoc psychologiczno-pedagogiczną i terapeutyczną na terenie całego powiatu jarosławskiego. – Obejmujemy ponad 2000 dzieci rocznie. Naszym zadaniem jest nie tylko pomoc dzieciom, ale także ich rodzinom, nauczycielom, wychowawcom, opiekunom – mówiła E. Szpitman, zwracając uwagę, że w obecnych czasach potrzeby w zakresie pomocy i wsparcia związanego z profilaktyką zaburzeń zdrowia psychicznego w bardzo szybkim tempie rosną.

E. Szpitman nadmieniła, że poradnia nawiązała współpracę z lekarzem – psychiatrą dzieci i młodzieży, który jest obecny na posiedzeniach zespołu orzekającego. Jest to duży sukces, ponieważ na terenie Jarosławia nie przyjmuje żaden tego tupu specjalista.

Utworzenie sali do terapii integracji sensorycznej oraz sali doświadczania świata jest nie tylko poszerzeniem oferty poradni, ale także odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska lokalnego. Stwarza nowe możliwości terapeutyczne, jakie placówka może zaoferować dzieciom z różnego rodzaju dysfunkcjami rozwojowymi, zaburzeniami zachowania, czy niepełnosprawnościami wielorakimi.

EK