Nowe ogniska koronawirusa

Powiat jarosławski wrócił do żółtej strefy na mapie obrazującej tygodniowy przyrost zakażeń. Powiat przeworski na razie nadal na zielono, ale niczego nie można być pewnym. Wykryto nowe ogniska zakażeń.

 

Jedno z ognisk zdiagnozowano w zakładzie odzieżowym na terenie Przeworska. Do piątku, w ognisku odnotowano łącznie 23 osoby z dodatnim wynikiem, w tym u 13 pracowników i 10 osób z kontaktu. W zakładzie zatrudnionych jest 95 pracowników. 12 sierpnia był ostatnim dniem pracy zakładu – 17 sierpnia podjęto decyzję o objęciu wszystkich pracowników kwarantanną i przeprowadzeniu u nich badań, które odbyły się 20 i 21 sierpnia.

 

 

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym COM Jarosław do 20 sierpnia odnotowano łącznie 28 pozytywnych wyników, w tym 15 u pacjentów, 10 u osób personelu i 3 u osób z kontaktu. Pacjenci z pozytywnymi wynikami umieszczeni zostali na jednym piętrze, pacjenci z negatywnymi wynikami pozostają w izolacji, traktowani jako podejrzani o zakażenie. Do opieki nad pacjentami przekierowano personel przebywający na urlopach.

Wcześniej, 15 sierpnia, pozytywny wynik w kierunku COVID-19 zdiagnozowano u jednego z pracowników SP ZOZ w Przeworsku. Po opracowaniu ogniska skierowano na kwarantannę 1 lekarza i 3 położne z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Z powodu braków kadrowych wstrzymano nowe przyjęcia na oddział, nieczynna była również poradnia. 19 sierpnia personel przebywający na kwarantannie uzyskał ujemne wyniki testów i wrócił do pracy.

Pojedyncze przypadki z powiatów jarosławskiego i przeworskiego zaliczały się też do ognisk związanych z weselem w Rzeszowie oraz Spotkaniem Młodych w Kalwarii Pacławskiej.

 

Wirus dzień po dniu

18 sierpnia: W województwie potwierdzono 39 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wśród nich 6 to osoby z pow. jarosławskiego (5 mężczyzn i kobieta) oraz 5 z pow. przeworskiego (4 kobiety i mężczyzna). Wyzdrowiało po dwóch mieszkańców z obu naszych powiatów.

19 sierpnia: W komunikacie poinformowano o mieszkańcu powiatu jarosławskiego, który 17 sierpnia zmarł w Centrum Medycznym Szpital w Łańcucie. Wyzdrowiało 6 mieszkańców powiatu jarosławskiego i 1 z przeworskiego. Wśród nowych przypadków odnotowano: 7 osób z pow. jarosławskiego (5 kobiet i 2 mężczyzn) oraz 6 osób z pow. przeworskiego (4 kobiety i 2 mężczyzn). Łącznie na Podkarpaciu przybyło 33 nowe przypadki potwierdzonych zakażeń.

20 sierpnia: Kolejny dzień przyniósł 26 nowych przypadków w województwie, z czego 8 to osoby z powiatu jarosławskiego (4 kobiety, 4 mężczyzn) i 1 mężczyzna z powiatu przeworskiego. Wyzdrowiało 6 mieszkańców z pow. przeworskiego i 1 z pow. jarosławskiego.

21 sierpnia: Piątkowy komunikat to 46 nowych zakażeń: 4 z pow. jarosławskiego (3 kobiety i mężczyzna) oraz 6 z pow. przeworskiego (3 mężczyzn i 3 kobiety). Wyzdrowiało 16 mieszkańców z pow. jarosławskiego i 2 z przeworskiego.

22 sierpnia: Tego dnia wykryto 32 przypadki zakażenia. 7 osób z powiatu jarosławskiego (5 kobiet i 2 mężczyzn) oraz 2 osoby z powiatu przeworskiego (kobieta i mężczyzna). W ZOL COM Jarosław zmarł mieszkaniec powiatu jarosławskiego. Wyzdrowiało 3 mieszkańców pow. przeworskiego i 1 z jarosławskiego.

23 sierpnia: Wśród nowych 45 przypadków, najwięcej pochodzi z naszych powiatów – 14 z powiatu przeworskiego (11 kobiet i 3 mężczyzn) oraz 8 z powiatu jarosławskiego (3 kobiety, 5 mężczyzn). Wyzdrowiało 3 mieszkańców pow. jarosławskiego i 2 z pow. przeworskiego.

24 sierpnia: Z 21 nowych przypadków 4 to osoby z pow. przeworskiego (3 mężczyzn i kobieta) oraz 1 kobieta z jarosławskiego. Wyzdrowiało 3 mieszkańców pow. jarosławskiego.

 

Według stanu na 24 sierpnia, na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 46 osób, 3.329 poddane jest kwarantannie (w powiecie jarosławskim – 244, w przeworskim 277), a w izolacji przebywa 686 osób. Z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 125 osób. Od początku wdrożenia badań przebadano ogółem 68.879 próbek pobranych od mieszkańców Podkarpacia. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 2.120 przypadków zakażenia (684 – jarosławski, 150 – przeworski), 1.230 osób wyzdrowiało (500 – jarosławski, 86 – przeworski). Odnotowano 79 zgonów (19 – jarosławski, 0 – przeworski).

 

DP