Noc pasji w księgarni Kuferek

To już trzecie spotkanie w tej magicznej księgarni podczas ogólnopolskiego festiwalu Noc Księgarń. Jak zawsze, przy spotkaniu z książką w kamienicy Rynek 6 można było posłuchać kogoś wyjątkowego.

 

Tym razem był to Wiesław Powaga, tłumacz, badacz i fascynat osoby Ksawerego Pruszyńskiego, którego książki tłumaczy i o którym chętnie opowiada przy różnych okazjach. Nie inaczej było tym razem. – Ksawery Pruszyński ujął mnie tym, że choć był bardzo ważną postacią, to jednak z czasem został zapomniany przez historię. Nazywam go dziadkiem polskiej szkoły reportażu, która teraz jest sławna na cały świat dzięki Kapuścińskiemu – tłumaczy gość Kuferka. Warto nadmienić, że Ksawery Pruszyński był jedną z kluczowych postaci, dzięki którym powstało państwo Izrael, jako że przewodniczył komisji, która przygotowywała formalnie grunt pod powstanie tego państwa.

Czego możemy się nauczyć od tej postaci? – Przede wszystkim tego, żeby widzieć rzeczywistość taką, jaka jest. Ksawery nie wierzył ani Anglikom ani   Amerykanom, że nas uratują i był też sceptyczny, co do komunistów i Stalina. Twardo stąpał po ziemi. Oczywiście, wielkie hasła są podstawowym narzędziem każdego polityka, ale człowiek, który to obserwuje powinien widzieć co naprawdę się za tym kryje – mówi Wiesław Powaga.

 

Wieczór w księgarni Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, w Jarosławskim Kuferku Artystycznym po raz kolejny przeniósł nas w inny świat, tym razem świat historii trudnej, ale i fascynującej. – Noc Księgarń ma na celu promocję czytelnictwa, a poprzez czytanie uwrażliwianie się na codzienną rzeczywistość. Pragniemy zachęcić do odwiedzenia naszej księgarni jako miejsca, gdzie tak po prostu, również możemy się spotkać, porozmawiać, zapoznać z bogatą ofertą – mówi Henryk Paszek, strażnik jarosławskiego Kuferka. – Pragniemy przekazać, że nadal istnieją małe, kameralne księgarnie, do których należy też Kuferek, że warto mieć dłuższą chwilę czasu i do nich wstąpić. Naszą dewizą jest od dawna: kupić, nie kupić – obejrzeć zawsze warto – dodaje.

Sebastian Niemkiewicz

 

Fot.

Poważna i trudna historia opowiadana przez Wiesława Powagę zamienia się w lekką baśń, której nie chce się przestać słuchać.