Nietrzeźwi kierujący zatrzymani

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem, za które grożą wysokie kary, mimo to ciągle zdarzają się osoby, które decydują się wsiąść za kierownice pomimo wypitego wcześniej alkoholu.

 

W niedzielę, 3 kwietnia, przed godz. 22 w Sośnicy dwie kobiety idące chodnikiem zwróciły uwagę na citroena, którego sposób jazdy wskazywał, że jego kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu. Jedna z kobiet zadzwoniła po znajomego, który swoim samochodem zablokował drogę, uniemożliwiając kierowcy citroena dalszą jazdę. Druga wyjęła mu kluczyki ze stacyjki. Zachowanie świadków tej sytuacji najwyraźniej nie spodobało się kierowcy citroena, który wysiadł z samochodu i zaczął się awanturować. Wywiązała się szarpanina. Jedna z kobiet została kopnięta w brzuch. Z uwagi na jej złe samopoczucie, towarzyszące jej osoby, postanowiły przewieźć ją do szpitala. Kierującego citroenem do czasu przyjazdu policji pilnował drugi znajomy kobiety.

– Przybyli na miejsce funkcjonariusze, w trakcie rozmowy z mężczyzną, wyczuli od niego alkohol. Rozmówca miał bełkotliwą mowę i nie mógł utrzymać równowagi. 51-letni mieszkaniec gminy Orły został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, które wykazało ponad 2 promile. Po sprawdzeniach w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ponadto pojazd, którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Kierujący został zatrzymany w policyjnym areszcie. 51-latek usłyszał już zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów. Niewykluczone, że odpowie jeszcze za spowodowanie obrażeń u kobiety. Za popełniony czyn grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło także w czwartek, 7 kwietnia w Bobrówce. Policjanci z posterunku w Wiązownicy ustalili wówczas, że poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Jarosławiu, 47-letni mieszkaniec gminy Wiązownica, kieruje nissanem na trasie Ryszkowa Wola – Makowisko. Mężczyzna na widok policjantów gwałtownie przyśpieszył. Po krótkim pościgu kierujący pojazdem zatrzymał się. Kiedy opuścił samochód, próbował uciec pieszo. Jego ucieczka została udaremniona przez policjantów. Szybko potwierdziło się, że nissanem kierował poszukiwany 47-latek. Funkcjonariusze sprawdzili jego stan trzeźwości. Alkomat wskazał w organizmie mężczyzny blisko 2 promile. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Usłyszał już zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z dyspozycją sądu trafił do zakładu karnego.

EK/KPP