Nie akceptujemy agresji. Tworzymy bezpieczną przestrzeń

Tak zapewniają przedstawiciele spółki CD Locum, właściciela Galerii Stara Ujeżdżalnia w Jarosławiu. – Nie akceptujemy zachowań agresywnych, spożywania alkoholu przez osoby nieletnie, używania wulgaryzmów – słowem, sprzeciwiamy się wszystkim niepożądanym zjawiskom zakłócającym ład społeczny – podkreśla Agnieszka Kolano, dyrektor działu marketingu CD Locum.

 

W związku z nasilającymi się ostatnio niepokojącymi zachowaniami przebywających na terenie Galerii grup młodzieży, dnia 28 kwietnia br. z inicjatywy przedstawicieli CD Locum zorganizowano spotkanie z przedstawicielami władz oraz miejscowych służb i instytucji,

O skali problemu świadczy fakt, że uczestniczyli w nim m.in. Burmistrz Jarosławia, Starosta Jarosławski, Dyrektor Wydziału Oświaty i Sportu Urzędu Miasta Jarosławia, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu oraz przedstawiciele służb porządkowych. – Chcemy kształtować dobre wzorce, tworzyć warunki poprawiające komfort życia lokalnej społeczności, a przede wszystkim przestrzeń otwartą i przyjazną dla każdego odwiedzającego Galerię Stara Ujeżdżalnia. Jesteśmy zaangażowani w życie miasta, w którym nie ma miejsca na picie alkoholu w przestrzeniach publicznych, agresję, wulgaryzmy czy bezkrytyczne przyglądanie się aktom przemocy – podkreśla A. Kolano. Co istotne, problem, na który zwrócili uwagę uczestnicy spotkania, dotyczy całego miasta i pojawia się także w innych, ogólnie dostępnych miejscach.

 

Czara goryczy się przelała

Galerie handlowe to, oprócz zakupów, miejsca spotkań, w których, naturalnie, gromadzi się również młodzież. Jak najbardziej jest to także miejsce dla nich, jednak większe grupy uczniów, często po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, hałasujące i przeklinające, niszczące meble i sprzęt, nigdzie nie będą mile widziane. Przykładów takiego zachowania na terenie obiektu jest niestety sporo. Choćby 13-letnia dziewczynka znaleziona w stanie tak głębokiego upojenia alkoholowego, że konieczne było wezwanie pogotowia ratunkowego czy dwukrotne wybicie głównego wyłącznika prądu w Galerii przez młodocianych sprawców. Pojawiają się także akty agresji i przemocy. Najjaskrawszym przykładem jest incydent z początku kwietnia br., kiedy dwóch chłopców w wieku 13 i 16 lat pobiło 20-letniego mężczyznę, wskutek czego stracił on przytomność, doznał licznych obrażeń ciała i konieczna była jego hospitalizacja. Na nagraniu, które obiegło całe miasto, widać, że na miejscu zdarzenia znajdowała się kilkunastoosobowa grupa młodzieży, która, zamiast udzielić pomocy poszkodowanemu, w sposób wulgarny „dopingowała” sprawców pobicia do dalszego zadawania ciosów.

Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że należy położyć kres takim zachowaniom.

 

Gdzie są Wasze dzieci?

Wiele z tych negatywnych zdarzeń ma miejsce w czasie godzin lekcyjnych, kiedy dzieci i młodzież powinny przebywać w szkole pod nadzorem nauczycieli i wychowawców. – Jako firma zaangażowana społecznie ze szczególną troską traktujemy interesy mieszkańców, w tym w szczególności dzieci i młodzieży. Uważamy, że ich dobro oraz bezpieczeństwo powinny być właściwie zabezpieczone, tak aby mogły się prawidłowo rozwijać. Chcemy zapewnić, że pragniemy pomóc w realizacji zadań nałożonych na administrację publiczną – podkreśla A. Kolano. Zauważa jednak, że nawet najszerzej zakrojone działania ze strony administracji publicznej oraz Galerii Stara Ujeżdżalnia nie przyniosą zamierzonego efektu, jeżeli w sprawę nie zaangażują się osoby mające największy wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży – rodzice.

Obecni na spotkaniu samorządowcy zapewnili, że zwrócą się do podległych im szkół o podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania niepożądanych zachowań młodzieży. Wystosują także apel do rodziców. – Zwracamy zdecydowanie większą uwagę na przestrzeganie porządku w obrębie Galerii. W te okolice już kierowane są zintensyfikowane patrole w ramach pełnionych służb – mówi asp. sztab. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu. W Galerii pojawią się tablice z zakazem przebywania w miejscach, które pełnią rolę dróg ewakuacyjnych, gdzie do tej pory szczególnie często zbierały się grupy młodych ludzi. Ponadto, zamontowane zostaną również syreny alarmowe wzywające do opuszczenia strefy ewakuacji. Zwiększony zostanie również monitoring tego obszaru, tak aby wszystkie wykroczenia popełnione w okolicy Galerii zostały zarejestrowane i materiał dowodowy został przekazany do organów ścigania.

Istnieje zatem nadzieja, że działania podjęte przez szerokie grono podmiotów przyniosą oczekiwany efekt.

Na początek pojawia się jednak jedno z najważniejszych pytań. Rodzice, czy wiecie co robi Wasze dziecko w czasie, gdy powinno być w szkole?

erka/Fot. TS