Napastował dziecko. Usłyszał wyrok

Zakończył się proces 62-latka spod Przeworska oskarżonego o seksualne wykorzystanie małoletniej.

 

O zdarzeniu tym pisaliśmy w numerze 33 Gazety Jarosławskiej w artykule „Trzymiesięczny areszt dla podejrzanego o napastowanie dziecka”. Mężczyzna miał dopuścić się tego karygodnego czynu w domu znajomego, gdzie często bywał, najprawdopodobniej podczas jednego z zakrapianych spotkań. 7 sierpnia 2023 r., matka dziewczynki zauważyła, że 62-latek zachowuje się niestosownie wobec jej dziecka i zawiadomiła policję.

Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali 62-latka. Został on doprowadzony do przeworskiej komendy. Ustalenia śledczych pozwoliły na przedstawienie mu zarzutu z artykułu 198 w powiązaniu z art. 200 paragraf 1 i z art. 11 par 2 Kodeksu Karnego. Mężczyzna miał dopuścić się tzw. innej czynności seksualnej na 8-letniej dziewczynce. Taki czyn jest traktowany jako seksualne wykorzystanie małoletniej z uwagi na jej bezradność, za co grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Po postawieniu zarzutów prokuratura skierowała wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Przeworsku przychylił się do wniosku i dwa dni po tym zdarzeniu zdecydował o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Akt oskarżenia przeciwko 62-latkowi trafił do Sądu Rejonowego w Przeworsku 17 października ub. roku. Proces ruszył 8 listopada i toczył się z wyłączeniem jawności. Wyrok w sprawie zapadł 9 stycznia. Andrzej Ch. został uznanym winnym zarzucanych mu czynów i skazano go na 2 lata bezwzględnego więzienia w systemie terapeutycznym. Oskarżony przez następne 8 lat po wyjściu z Zakładu Karnego nie może zbliżać się do poszkodowanej na odległość mniejszą niż 10 metrów, ani się z nią w żaden sposób kontaktować. Mężczyzna został też skierowany na terapię leczenia uzależnień. Ma zakaz prowadzenia jakiejkolwiek działalności związanej z dziećmi. Został też zobowiązany do wypłaty nawiązki na rzecz poszkodowanej 8-latki w wysokości 5 tys. zł. i obarczony kosztami sądowymi. Wyrok jest nieprawomocny.

EK