W 2024 roku pracom konserwatorskim zostały poddane kolejne zabytkowe pomniki nagrobne na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. – Swój pierwotny blask odzyskały XIX-wieczne nagrobki Tadeusza Richtera oraz Domiceli Richter, natomiast przy nagrobku NN podjęto działania interwencyjne prowadzące do jego stabilizacji i wypionizowania. W 2025 roku prace będą kontynuowane. W tegorocznym budżecie Rada Miasta Jarosławia zwiększyła wydatki na ten cel o 12 tys. zł – informuje Urząd Miasta Jarosławia.
Nagrobek Tadeusza Richtera (sektor 38, rząd 1, grób nr 5A) to pomnik kamienny wykonany z wapienia w formie obelisku, z profilowaną podstawą zwężającą się ku górze. Wyróżnia się formą i zastosowaniem różnych gatunków kamienia – ze względu na zły stan zachowania, wymagał natychmiastowego podjęcia działań konserwatorskich, które pozwoliłyby zabezpieczyć i powstrzymać dalsze procesy destrukcji. – Po konsultacjach z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu wykonano nowe posadowienie pod przedmiotowy nagrobek i sąsiadujący z nim pomnik Domiceli Richter w formie płyty fundamentowej, zabezpieczając izolacją poziomą zapobiegającą podciąganiu wody z gruntu. Usunięto z powierzchni luźne nawarstwienia mchów i porostów, zaimpregnowano osłabione i zwietrzałe partie, oczyszczono osady i naloty atmosferyczne, głębokie zaplamienia i fałszywe patyny – informuje urząd.
Elementy pomnika odsolono, ubytki uzupełniono, spękania i rysy wypełniono. Całość pokryto impregnatem w celu wzmocnienia struktury. Obiekt wraz z sąsiednim nagrobkiem osadzono na nowym fundamencie, wyfugowano, przeprowadzono zabieg hydrofobizacji.
Nagrobek Domiceli Richter (sektor 38, rząd 1, grób nr 3A) to wapienny pomnik w formie obelisku, z profilowaną, zwężającą się ku górze podstawą pochodzący z 1882 roku.
Przeprowadzenie konserwacji obiektu również było podyktowane jego złym stanem zachowania. Podjęte działania miały na celu zahamowanie procesów niszczących, jak również rekonstrukcję trwale zniszczonego detalu oraz przywrócenie pierwotnych walorów estetycznych. Lokalizacja obiektu nie pozwalała na transport obiektu do pracowni konserwatorskiej, dlatego działania podejmowane były w większości na miejscu.
Prace prowadzone były również przy niekompletnym Nagrobku NN (sektor 26, rząd 6, grób nr 6A) datowanym prawdopodobnie na 2 poł. XIX w. Ze względu na znaczne przechylenie, obiekt wymagał podjęcia prac stabilizujących. Niewykluczona jest pełna konserwacja obiektu w przyszłości. – Kolejne działania naprawcze przy zabytkowych nagrobkach planowane są również w tym roku w tym roku – informuje urząd.
Opr. EK, fot. UM