Muzeum zaprasza na opowieść o pradziejach

W najbliższy czwartek, 12 sierpnia o godz. 18 Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zaprasza na wykład poświęcony wrotom Scytii, czyli grodzisku sprzed ponad 2,5 tysiąca lat odkrytym w Chotyńcu. Towarzyszyć mu będzie plenerowa wystawa na murze muzeum ukazująca odkrycia związane z grodem zamieszkiwanym przez słynące z okrucieństwa ludy pochodzące z azjatyckich stepów.

 

Opowieść o okrutnych koczownikach, którzy przed wiekami zadomowili się na jakiś czas w Chotyńcu może być interesującą choćby dlatego, że wojowniczy lud budził postrach, a grodzisko jest najdalej wysuniętym na zachód przyczółkiem dawnej kultury. Odkrycia wskazują, że musieli zamieszkiwać w nich wysocy rangą wodzowie, bo dla przeciętnego wojownika nie sprowadzono by wina z Grecji. Ciekawe były też zwyczaje ludu z wojownikami spędzającymi życie na grzebiecie konia i pijącymi krew swoich wrogów. Warto poznać osiedlone na naszym terenie przed narodzeniem Chrystusa ludy słynące ze swej brutalności, choćby dlatego, że w naszych żyłach może płynąć kropla krwi pochodząca od azjatyckich koczowników.

Jak zapewnia Piotr Kaplita z jarosławskiego muzeum będzie o tym, kim byli tajemniczy Scytowie, kiedy i jak żyli oraz skąd przybyli, a słuchacze dowiedzą się co świadczy o wyjątkowości odkryć archeologicznych w Chotyńcu.

Opowieść o Scytach została przygotowana wspólnie z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz kierującym badaniami prof. dr hab. Sylwestrem Czopkiem. W zespole archeologów jest też pracownik muzeum, dr Marcin Burghardt. Badania w Chotyńcu finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki w ramach projektu badawczego „Na granicy dwóch światów. Aglomeracja Chotyniecka scytyjskiego kręgu kulturowego”

erka/Fot. mat. prasowe