Muzea nocą – wirtualnie i tradycyjnie

W ubiegły weekend w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne w ramach Nocy muzeów. Ma ona na celu zachęcenie do zwiedzania, nawet do późnych godzin nocnych, tak by każdy miał czas na obcowanie ze sztuką na spokojnie, bez pośpiechu.

 

Ze względu na pandemię oraz remont płyty rynku, w Jarosławiu w tym roku postawiono na wirtualne zwiedzanie. Za pośrednictwem facebook’owych stron Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Informacji Turystyczno-Kulturalnej można było dowiedzieć się m.in. o najnowszych odkryciach archeologicznych, ceramice dawnych mieszczan oraz miejskich traktach i gościńcach. On-line można było też obejrzeć spektakl „Balladyna” w wykonaniu Teatru Baccalaureus.

 

W Przeworsku zwiedzanie odbyło się w tradycyjnej formie, ale z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych. Do najważniejszych wydarzeń tego wieczoru można zaliczyć otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród w wojewódzkim konkursie „Współcześni rycerze Św. Floriana”. Odbył się też plenerowy koncert piosenki poetyckiej zespołu „Jak”, a do północy zwiedzić można było wystawę w Galerii Magnez, Pałac Lubomirskich oraz Muzeum Pożarnictwa.

 

DP/fot. Muzeum w Przeworsku