Mistrzostwa w układaniu Kostki Rubika

W dniach 6-7 maja w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu odbywały się międzynarodowe zawody w Speedcubingu. Swoje umiejętności w układaniu Kostki Rubika postanowiło sprawdzić ponad 70 zawodników z całej Polski.

 

Zawody zostały zorganizowane przez Hufiec ZHP Jarosław oraz Szkołę Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Jarosławski oraz Burmistrz Miasta Jarosławia. W zawodach wzięło udział ponad 70 uczestników w różnym w wieku, którzy przybyli m.in. z Krakowa, Lublina, Jasła, czy Warszawy. Najmłodszy uczestnik zawodów miał zaledwie 6 lat.

– Były emocje, osobiste rekordy, a nawet rekord Polski w konkurencji Clock, który należał do Macieja Skowrońskiego. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, zawiązały się nowe znajomości. Był też czas świętowania. Na swoich 40. jubileuszowych już zawodach razem z nami swoje urodziny obchodził nasz przyjaciel Sebastian Nowicki – mówi Witold Wesołowski, założyciel Klubu Kostki Rubika.

  1. Wesołowski serdecznie dziękuje zarówno uczestnikom, sponsorom, jak i wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

– Wszystkim zawodnikom dziękujemy za świetną atmosferę. Radosławowi Drozdowiczowi dziękujemy za obecność, cenne rady oraz poświęcony czas. Dziękujemy też oczywiście całej ekipie Cube4fun.pl za profesjonalne lekcje speedcubingu i SpeedCube oraz delegatowi Jakubowi Hamkało za dopilnowanie wszystkich zasad WCA – mówi W. Wesołowski.

Układanie Kostki Rubika cieszy się coraz większą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Zabawa ta polega na ułożeniu kwadratów w taki sposób, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Kostkę Rubika wynaleziono w 1974 roku. Dwa lata później w Japonii ją skonstruowano i opatentowano. Do Polski trafiła w 1980 roku. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał ją przez miesiąc. Dziś znawcy tematu potrafią ją ułożyć w niecałe 4 sekundy.

W Jarosławiu Klub Kostki Rubika od kilku miesięcy działa przy Domu Harcerza. Założył go W. Wesołowski, zainspirowany pasją swojego syna Ignacego. Spotkania odbywają się raz w tygodniu. Uczestnicy klubu układają nie tylko same kostki, ale także ciekawe mozaiki z kostek. Przyjść i dołączyć może każdy chętny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na fanpage’u Klubu Kostki Rubika na Facebooku.

EK, fot. org.