Mieszkańcy Szówska walczą o pilny remont drogi wojewódzkiej

Mieszkańcy Szówska mają już dość cząstkowych remontów, drobnych napraw oraz łatania dziur po każdej zimie. Chcą, aby najbardziej uciążliwy odcinek drogi wojewódzkiej nr 870, który przebiega przez tę miejscowość został w końcu wykonany jak należy. Z prośbą o pomoc zwrócili się do Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

W minionym tygodniu do Redakcji Gazety Jarosławskiej trafił list podpisany przez około dwustu mieszkańców Szówska, którzy zwracają uwagę na pilną potrzebę remontu drogi wojewódzkiej 870 (na odcinku rondo-szkoła). Nie od dziś wiadomo, że stan tej drogi jest fatalny od wielu lat. Kto choć raz tamtędy przejeżdżał, najlepiej wie o czym mowa. Nierówna, połatana nawierzchnia, ubytki w asfalcie, roboty drogowe oraz tworzące się korki – jednym słowem koszmar dla osób skazanych na poruszanie się na tym odcinku (dowożących dzieci do szkoły, czy dojeżdżających do pracy).

– Połatana nawierzchnia powoduje nie tylko uciążliwość jazdy, ale hałas i wstrząsy które są nie do zniesienia. Zamieszkiwanie w takich warunkach staje się coraz bardziej uciążliwe – skarżą się mieszkańcy ul. Ks. Czartoryskich i Lubelskiej. – Chodniki i nawierzchnia przy drodze wojewódzkiej 870 miały być wykonane już kilka lat temu. Do dziś nie widać ich zakończenia – nadmieniają. – Dlaczego droga ta poprawiana jest tylko przed wyborami. W takim tempie remont odcinka, o który się zwracamy będzie trwał nieskończenie długo. Nie godzimy się na to. Mamy nadzieję, że pomimo trudności dokona Pan korekty i rozszerzy zakres prac – proszą mieszkańcy Szówska w liście do władz Województwa.

 

Drobne remonty trwają

Rejon Dróg Wojewódzkich w Jarosławiu z/s w Koniaczowie informuje, że na wspomnianym powyżej odcinku, w okresie wiosennym wykonany był remont cząstkowy nawierzchni masą mineralno-asfaltową, oraz remonterem przy użyciu grysów i emulsji asfaltowej.

– W chwili obecnej wykonywana jest modernizacja nawierzchni polegająca na budowie chodnika, zatoki autobusowej, kanalizacji deszczowej oraz wykonaniu nawierzchni bitumicznej – wyjaśniają przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie.

 

O remont tej drogi walczą również władze Gminy

– Gruntowny remont drogi wojewódzkiej 870, na wspomnianym odcinku, jest obowiązkiem władz wojewódzkich. Walczę o to od wielu lat, niestety bezskutecznie. My ze swojej strony robimy w tym zakresie co możemy. Cały czas wykładamy niemałe pieniądze z budżetu gminy, aby poprawić stan techniczny tej drogi. I tak dla przykładu w 2015 roku przeznaczyliśmy na ten cel 240 tys. zł, w 2019 – 100 tys. zł i w 2020 planowany jest wydatek rzędu 100 tys. zł. Droga ta jest jednak mocno zniszczona i wymaga gruntownej przebudowy – mówi Marian Jerzy Ryznar, wójt Gminy Wiązownica.

EK