Mieszkańcy pytali, burmistrz odpowiadał

Od 3 do 6 lutego w Sali Narad Urzędu Miasta Radymna odbywały się zebrania mieszkańców osiedli, podczas których rozmawiano o inwestycjach, jak również poruszano wiele istotnych problemów, które nurtują mieszkańców.

 

Podczas spotkania w dzielnicy nr 1 mieszkańcy zgłaszali problem poruszania się po mieście samochodów ciężarowych, mimo zakazu jaki obowiązuje na całym jego terenie. Sugerowali doświetlenie przejść dla pieszych, a także wspólnie z burmistrzem Mieczysławem Pizuirnym wypracowali postulat o wyniesieniu przejścia dla pieszych na ul. Rynek i przeniesienie go na wysokość hali targowej i pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego. Obecni na spotkaniu dopytywali również o remonty dróg. Burmistrz wyjaśniał, że mimo przesunięć w terminach zapowiedziane prace remontowe powinny zostać zrealizowane do końca roku, a jedyną ulicą, co do której może się to nie udać jest ul. Zarzecze, gdzie kwestie formalne w znaczący sposób podnoszą koszty całej inwestycji. Wiele mówiono też o stanie kamienic. Burmistrz wspominał o prowadzonym przez tutejszy urząd procesie regulowania stanów prawnych nieruchomości w Rynku, ale i o tym, w jak kiepskim stanie są te budynki oraz nieciekawych perspektywach poprawy ich stanu. Poinformował również o złożeniu wniosku o dofinansowanie na remont hali targowej. Zapowiadał też podjęcie kolejnej próby wykreślenia ruin kamienicy przy ul. Sobieskiego z rejestru zabytków.

Podczas spotkania w dzielnicy nr 2 burmistrz zapowiedział modernizację SUW na Złotej Górze, połączenia go z SUW w Świętem, co zapewni bezpieczeństwo dostaw wody dla miasta. Wspomniał też o modernizacji sieci wodociągowej w tych częściach miasta, w których jest ona najstarsza. Poinformował o postępie prac nad stworzeniem żłobka, modernizacji przedszkola, rozwojowi infrastruktury rekreacyjnej nad ZEK oraz o bliższych i dalszych planach przebudowy kolejnych ulic na terenie miasta, w tym łącznika pomiędzy ul. Dolną a Młynarską oraz oświetlenia ulicznego na ul. Sportowej. Zgromadzeni na spotkaniu mieszkańcy podnieśli kwestię remontu łącznika pomiędzy ul.: Kolejową a Złota Góra. Burmistrz zapewnił, że będzie dążył do przeprowadzenia tej inwestycji, ale równocześnie prosił o cierpliwość. Wśród podnoszonych tematów były także uwagi dotyczące ruchu drogowego na ul. Złota Góra. Mieszkańcy zwracali uwagę, że samochody poruszają się tam z nadmierną prędkością oraz wnioskowali o wzmożenie kontroli policyjnych w tym miejscu.

Podczas spotkania w dzielnicy nr 3, burmistrz omówił długo wyczekiwaną modernizację na ul. Zielonej oraz poinformował o zmianach, jakie zajdą w okolicach zbiornika ZEK (powstaną tam m.in. budynek socjalny z toaletami, pomost, miasteczko rowerowe, nowa scena oraz nowe obiekty rekreacyjne małej architektury). Poruszone zostały również projekty, które niedawno nabrały rozpędu, a więc przystosowanie budynku na ul. Mickiewicza na potrzeby żłobka oraz rozpoczęty remont siedziby przedszkola samorządowego. Zagadnienia te otworzyły przestrzeń do dyskusji o demografii Radymna. Burmistrz mówił o jego nadziejach związanych z terenami mieszkaniowymi „wschód” oraz o tym jak remont ul. Zielonej wpłynie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości sprzedawanych przez miasto w tej okolicy.

Kończące cykl spotkań burmistrza z mieszańcami spotkanie w dzielnicy nr 4 rozpoczęło się od sprawozdania z działalności zarządu oraz przedstawienia planów inwestycyjnych. Burmistrz wymienił rozpoczętą już, inwestycję w budynku na ul. Mickiewicza (budowa żłobka), mający wystartować lada dzień remont w przedszkolu samorządowym oraz będącą w fazie wyłaniania wykonawcy rozbudowę infrastruktury rekreacyjnej ZEK. Wiele uwagi poświęcono budowie wodociągu łączącego SUW Złota Góra i SUW Święte, która zagwarantuje bezpieczeństwo w zaopatrzeniu w wodę na terenie Radymna. Jak objaśniał stacja uzdatniania wody na ul. Kolejowej zostanie zlikwidowana, będzie ona służyła jedynie jako posiłkowy magazyn wody. W ramach zadania zostanie również zmodernizowana sieć wodociągowa na ul. Budowlanych, Młynarskiej i os. Jagiełły. Dyskusja z mieszkańcami skoncentrowała się na zagadnieniach związanych z ZEK, porządkiem w okolicach dzikiego miejsca kąpielowego oraz statusem prawnym budynku przy wyspie. Podniesiono też problem gromadzenia tekstyliów w nowym systemie gospodarowania odpadami. Mieszkańcy postulowali o dostawienie pojemników na nową frakcję i odbieranie jej przynajmniej raz w roku.

 

Opr. EK