Maszerowali przeciw przemocy

W czwartek, 6 czerwca, ulicami miasta przeszły dzieci i młodzież wraz ze swoimi opiekunami oraz przedstawicielami władz i instytucji. Wszyscy zgodnie wyrażali swój sprzeciw dla przemocy wobec dzieci.

 

Marsz „Przeworskie dzieci przeciw przemocy” na stałe wpisał w kalendarz wydarzeń w mieście. Pomarańczowy korowód po raz kolejny przemaszerował ulicami miasta będąc wyrazem sprzeciwu najmłodszych mieszkańców Przeworska wobec wszechobecnego zjawiska jakim jest przemoc. Kulminacją marszu były okolicznościowe przemówienia na Rynku dyrektora MOPS Magdaleny Szlachty, burmistrza Miasta Przeworska Leszka Kisiela oraz dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 2 w Przeworsku – Bogdana Sebzdy. Na znak protestu przeciw przemocy, w niebo odleciały z rąk dzieci pomarańczowe balony, a z wieży Ratusza na znak pokoju pofrunęły gołębie. Następnie, w ramach wydarzenia w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbyła się wystawa prac i wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego o tematyce przeciwdziałania przemocy w rodzinie pt. „Nietykalni”. Uczniowie wysłuchali referatu terapeuty Przemysława Chruściela oraz wzięli udział w projekcji miniserialu „Nieobojętni” inspirowanego prawdziwymi historiami, będącego częścią kampanii „Reaguj na przemoc wobec dzieci” przygotowanej przez Fundację „Dajemy Dzieciom Siłę”. Serial stał się tematem dyskusji uczniów na temat przemocy.

Organizatorami marszu byli: Burmistrz Miasta Przeworska, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przeworsku oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Przeworsku.

Przemarsz organizowany był w ramach lokalnej kampanii przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży- działanie w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy Domowej”- edycja 2024 r., Projekt „ Nietykalni”- edycja III.

 

DP