Majówka pod Jaworem

W niedzielę, 26 maja, na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego odbyła się VIII edycja Regionalnego Przeglądu Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw pn. „Majówka pod Jaworem”.

 

Przegląd poprzedziła polowa Msza św. z oprawą muzyczną Chóru „Michael” z Kańczugi, a ponieważ pogoda dopisała, w wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców i przyjezdnych. Tego dnia na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły, które wykonały pieśni majówkowe, dożynkowe i żniwne. Z kolei przy stoiskach można było skosztować tradycyjnych potraw z wykorzystaniem kasz i dań kuchni odświętnej.

Po wysłuchaniu 14 prezentacji konkursowych, komisja zdecydowała o przyznaniu dwóch równorzędnych I miejsc z nagrodami po 700 zł dla Grupy Śpiewaczej „Galicjanki z Roztocza” z Narola oraz Zespołu Śpiewaczego „Dębowianie” z Dębowa. II miejsce wraz z nagrodą 500 zł przypadło Zespołowi Folklorystycznemu „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa, a dwa równorzędne III miejsca wraz z nagrodami po 350,00 zł przyznane zostały Zespołowi Śpiewaczemu „Studzienczanki” ze Studziana oraz Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości po 200 otrzymali: KGW w Jaworniku Polskim oraz Zespół Śpiewaczy „Wesołe Kumoszki” z Rzeszowa. Fundatorem nagród pieniężnych w konkursie muzycznym było Centrum Kulturalne w Przemyślu.

W konkursie kulinarnym wzięło udział 9 podmiotów. Komisja po degustacji i obejrzeniu stoisk przyznała I miejsce wraz z nagrodą 1 tys. zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Przeworskiego dla KGW z Słonnego. II miejsce wraz z nagrodą 700 zł ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Jawornik Polski otrzymało KGW z Zagórza, a III miejsce wraz z nagrodą 500 zł ufundowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Jawornik Polski otrzymało KGW z Huciska Jawornickiego. Przyznano też sześć wyróżnień po 400 zł ufundowanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Jawornik Polski. Otrzymały je: KGW z Drohobyczki, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” z Jawornika Polskiego, KGW z Hadli Szklarskich, KGW z Widaczowa, KGW „Jankowiczanki” z Jankowic oraz KGW z Tarnawki.

 

DP/fot. D. Prokuska, L. Prokuska