Lewica o planie odbudowy

Łukasz Rydzik, współpracownik klubu parlamentarnego Lewicy Sejmie zapewniał podczas konferencji prasowej zwołanej w ostatni piątek, że reprezentowane przez niego ugrupowanie przypilnuje, by przyjęte warunki zostały spełnione przy realizacji Krajowego Planu Odbudowy.

 

Lewica postawiła sześć warunków dotyczących poparcia ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Wśród nich było przeznaczenie 850 mln euro dla szpitali powiatowych, przekazanie przynajmniej 30% środków z KPO do dyspozycji samorządów, budowa 75 tys. tanich mieszkań na wynajem oraz przekazanie 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię. Wnioskowała także o opracowanie szczegółowego planu wydatkowania i powołanie komitetu Monitorującego. – Poparliśmy przyjęcie funduszu ponieważ nasze warunki zostały przyjęte – tłumaczył Ł. Rydzik. – Dzięki tej decyzji do Polek i Polaków w trafi 250 mld złotych. To gigantyczne, unijne środki na restart gospodarki po pandemii i koronakryzysie – dodawał zaznaczając, że odpowiedzialna postawa Polski otwiera drogę do pomocy innym krajom Unii Europejskiej.

Reprezentant Lewicy zwracał uwagę na ratowanie szpitali. 850 mln euro wpisane na ten cel będzie znaczącą pomocą dla placówek leczniczych. – W miejscowościach, gdzie najważniejszą placówką jest szpital powiatowy, ten szpital musi kupić nowoczesny sprzęt do leczenia i diagnostyki. O to walczyła Lewica i to udało się. Zapewniliśmy środki dla szpitali powiatowych, ale na tej decyzji zyska cały system opieki zdrowotnej, a przede wszystkim Polki i Polacy – tłumaczył zauważając, że statystycznie na każdy szpital przypada dofinansowanie w wysokości 15 mln zł.

Przedstawiciel Lewicy wspomniał też o złożonym w Sejmie projekcie ustawy o lekach za 5 zł mającym wesprzeć osoby zmagające się z brakiem pieniędzy na realizację recept.

 

erka