Lampa tak, ale nie na moim

Mieszkańcy Muniny upominają się oświetlenie ulic. Pytają dlaczego usunięto słupy z lampami, a instalacja nowych nie ruszyła. Okazuje się, że energetycy z PGE zmieniają zasilanie z powietrznego na ziemne, a gmina nie może ruszyć z budową oświetlenia, ponieważ spora grupa mieszkańców nie wyraża zgody na przebieg linii zasilającej przez ich działki.

 

– Kilka tygodni temu lampy przy ulicach w Muninie zostały usunięte wraz ze słupami wysokiego napięcia. Po zmianie czasu szybciej robi się ciemno i już po godzinie 16 bardzo niebezpiecznie poruszać się po ulicach. Do tej pory nie rozpoczęto montowania nowego oświetlenia. Czy usunięcia lamp nie można było wykonać w okresie letnim, kiedy dni są długie i brak oświetlenia tak bardzo nie utrudnia życia mieszkańców? – pyta mieszkaniec Muniny.

Jak wyjaśnia Elżbieta Grunt, wójt gminy Jarosław usunięcie słupów i budowa oświetlenia ulicznego to dwie niezależne inwestycje. Pierwsza prowadzona przez dostawcę energii. Druga przez gminę. Wcześniej gmina korzystała ze słupów energetycznych, na których zamocowano lampy. Gdy dostawca prądu rozpoczął ich likwidację i przeniesienie linii pod ziemię samorząd stanął przed koniecznością zbudowania zasilania i zamontowania słupów oświetleniowych. PGE wykonuje inwestycję według swego planu. Gmina musiała zareagować, by nie pozbawić mieszkańców oświetlenia ulicznego na dłużej. – Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia inwestycji, ale sprawa utknęła na poziomie pozwoleń. By je uzyskać konieczne są zgody właścicieli gruntów na przebieg linii oświetlenia przez ich działki. Nie wszyscy je wyrażają – tłumaczy E. Grunt. Procedurę wstrzymują także ograniczenia związane z pandemią. Wójt liczy, że część właścicieli zmieni zdanie i zgodzi się na przeprowadzenie przewodów przez działki. Rozpatrywane są też zmiany w przebiegu linii pozwalające ominąć opornych. To wszystko zajmuje czas i gmina musi czekać z rozpoczęciem inwestycji. Według planów samorządu prace przy nowym oświetleniu powinny ruszyć z początkiem roku. Lampy wzdłuż ul. 3 Maja . pojawią się później, bo tu gmina stara się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na budowę chodnika i oświetlenia.

To duży zakres inwestycji, bo chodzi o oświetlenie większości Muniny, a to wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego szukamy pozabudżetowego wsparcia. Na przebudowę chodnika wzdłuż ul. 3 Maja możemy dostać, więc warto poczekać – wyjaśnia E. Grunt.

 

erka