Kto zostanie wójtem?

Ostatniego września Marian Ryznar opuścił stanowisko wójta gminy Wiązownica. Komisarz wyborczy wygasił mandat. Wojewoda czeka z desygnowaniem kandydata, którego zadaniem będzie poprowadzić samorząd do przedterminowych wyborów. Oficjalnie mamy chwilę spokoju. Ciszy jednak nie ma.

 

Na razie gotuje się pod przykryciem. Walka w pełnym wymiarze ruszy po ogłoszeniu wyborów. Z naszych ustaleń wynika, że o fotel wójta będzie ubiegać się sześciu kandydatów. Wszyscy są mieszkańcami gminy i jest wśród nich jedna kobieta. Pytaliśmy, czy wystartują w wyborach. Nikt jednoznacznie nie potwierdził, ale też nikt nie zaprzeczył.

Ryznar odszedł

M. Ryznar piastował funkcję wójta Wiązownicy przez 15 lat. Sam zdecydował o odejściu tłumacząc rezygnację z mandatu zmęczeniem i brakiem czasu dla rodziny. Mówił też o innych powodach. Wspominał o zakulisowych zagrywkach związanych z nim, ale też z funkcjonowaniem ośrodka w Radawie. Napomknął też o toczących się przeciw niemu sprawach sądowych. Ustępujący wójt dał się poznać, jako osoba podejmująca często niestandardowe decyzje. Realizował swoją politykę nie patrząc na lokalne powiązania polityczne. W czasie jego rządów rozwinęła się Radawa, a gmina znalazła się wśród samorządów zwiększających liczbę mieszkańców oraz w czołówce gmin regionu z niskimi podatkami. Miał też wsparcie mieszkańców. Świadczą o tym nie tylko wyniki wyborów, ale też zgotowane odchodzącemu wójtowi pożegnanie.

 

Komisarz wygasił mandat

We wtorek, 5 października Komisarz Wyborczy w Przemyślu, sędzia Krzysztof Tryksza, wydał postanowienie w sprawie wygaśnięcia mandatu wójta gminy Wiązownica Mariana Ryznara. Powodem takiej decyzji było pisemne zrzeczenie się mandatu przesłane do komisarza przez M. Ryznara. Wygaśniecie nastąpiło 30 września.

Zgodnie z prawem wyborczym w gminie pozbawionej wójt zarządzane są wybory przedterminowe, chyba że do upływu kadencji pozostało mniej niż 6 miesięcy. Wtedy wyborów się nie przeprowadza. Jeśli kadencja kończy się w okresie 1 roku rada może zdecydować o rezygnacji z wyborów. W Gminie Wiązownica wybory się odbędą. Kodeks wyborczy stanowi natomiast, że wybory przedterminowe zarządza się i przeprowadza w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny ich przeprowadzenia, czyli powinny odbyć się jeszcze w tym roku, jednak patrząc przez pryzmat Rzeszowa, gdzie termin przesunięto m.in. ze względu na pandemię, podobna możliwość może zaistnieć w gm. Wiązownica.

Zanim nowy włodarz przejmie obowiązki i zacznie podejmować decyzje, gminą zarządza osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów. Jej powołanie odbywa się po rekomendacji Wojewody. Michał Mielniczuk, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego informował w piątek, że wojewoda Ewa Leniart nie desygnowała jeszcze nikogo do zarządzania gminą Wiązownica. Tłumaczył, że do postanowienia Komisarza Wyborczego przysługuje 7 dniowy termin odwołania. Mija on we wtorek, 12 października. Osoba zastępująca wójta do czasu wyborów powinna być znana w tym tygodniu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie nią związana z gminą Maria Tabin Matusz, wieloletni pracownik wiązownickiego samorządu, od czerwca tego roku pracująca w jednostce podległej gminie Markowa.

 

Kto na fotel?

Chociaż przedterminowe wybory wójta Wiązownicy nie zostały jeszcze ogłoszone, to w przestrzeni publicznej już słychać o sześciu kandydatach na fotel włodarza. Według nieoficjalnych, ale krążących w przestrzeni publicznej informacji nowego wójta gminy Wiązownica należy szukać wśród tych sześciu osób: Maria Tabin Matusz, Marian Fedor, Dariusz Rożek, Krzysztof Strent, Andrzej Wysocki oraz Bogdan Zarzecki. Rozmawialiśmy ze wszystkimi. – Rozważam taką możliwość – to stwierdzenie podsumowujące ich odpowiedzi na pytanie, czy staną w szranki wyborcze.

Wszyscy są doświadczonymi osobami w sferze samorządu i administracji. Są też znani w lokalnym środowisku.

 

Przedterminowe wybory w gminie Wiązownica mogą przypomnieć elekcję prezydenta Rzeszowa. Nie tylko dlatego, że poprzednik sam ustąpił. Tu, jeśli wystartują kandydaci traktowani dzisiaj jako nieoficjalni pretendenci na funkcję wójta, też może dojść do rywalizacji w obrębie tej samej opcji politycznej.

erka