Koronawirus ciągle zakaża

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w kraju bije kolejne rekordy. Od dłuższego czasu raporty podkarpackiego Sanepidu pokazują, że powiat jarosławski jest w naszym regionie najbardziej opanowany przez wirusa. Z 548 zakażonych 293 osoby wyzdrowiało, ale aż 16 zmarło. Powiat przeworski z 91 zakażonymi też przekracza średnią województwa. Tak duża liczba zachorowań wiąże się kilkoma ogniskami.

 

– Zakażeni to osoby powiązane z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu – wylicza Dorota Gibała, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

– W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 300 osób, w tym u 205 pracowników oraz u 95 osób z kontaktu. W zorganizowanym punkcie „walk thru” przebadano łącznie 960 pracowników – wykryto 117 zakażeń. W środę, 22 lipca br, badaniami przesiewowymi objęto 300 pracowników Zakładu Monedelez w Jarosławiu, odnotowano 15 wyników pozytywnych . W następnych dniach nie odnotowano w zakładzie wyników dodatnich -podsumowuje D. Gibała.

Epidemiolodzy ostrzegają, że będzie gorzej. Wzrost zachorowań tłumaczą m.in. luźnym podejściem do wprowadzonych obostrzeń. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wzrost zachorowań na COVID-19 to właśnie efekt rozluźnienia i ognisk z imprez rodzinnych – wesel i innych spotkań. Drugą przyczyną są ogniska z kopalń i zakładów produkcyjnych. Szumowski zapowiada regionalizację obostrzeń oraz kontrole w sklepach i rejestrację wesel ze sporządzeniem listy gości. Przypomina też o obowiązku zasłaniania nosa i ust za pomocą maseczek lub przyłbic.

 

Zakażenia w województwie

27 lipca: Potwierdzono 6 przypadków na Podkarpaciu, to 6 kobiet z pow. jarosławskiego – wszystkie w ścisłej izolacji.

28 lipca: Potwierdzono 19 przypadków w tym: 10 osób z pow. jarosławskiego w – sześć kobiet i czterech mężczyzn ( izolacje i hospitalizacja)

29 lipca: Potwierdzono 23 przypadki w tym: 7 osób z pow. jarosławskiego – cztery kobiety i trzech mężczyzn ( izolacje i hospitalizacja) oraz 3 osoby z pow. przeworskiego – dwie kobiety i mężczyzna (izolacje)

30 lipca: Potwierdzono 45 przypadków w tym: 20 osób z pow. jarosławskiego – dziewięć kobiet i jedenastu mężczyzn (hospitalizacja i izolacje) oraz 2 osoby z pow. przeworskiego – kobieta i mężczyzna z powiatu przeworskiego (izolacja)

31 lipca: Potwierdzono 28 przypadków to: 3 osoby z pow. jarosławskiego – dwóch mężczyzn i kobieta oraz kobieta z pow. przeworskiego.

1 sierpnia: Potwierdzono 26 przypadków w tym: 12 osób z pow. jarosławskiego – czterech mężczyzn i osiem kobiet oraz kobieta z pow. przeworskiego.

2 sierpnia: Potwierdzono 23 przypadki w tym: 7 osób z pow. jarosławskiego – czterech mężczyzn i trzy kobiety oraz 2 osoby z pow. przeworskiego – mężczyzna i kobieta.

3 sierpnia: Potwierdzono 42 przypadki w tym: 8 osób z pow. jarosławskiego – pięć kobiet i trzech mężczyzn.

erka/Fot. GŁ