W poniedziałek, 7 grudnia pan Marcin jechał z rodziną w kierunku Jarosławia. Przy sklepie w Pełkiniach został zatrzymany przez policjantów. Kontroli trzeźwości odmówił, ponieważ obawiał się zakażenia koronawirusem.
– Zostałem poproszony o poddanie się kontroli alkomatem bezustnikowym. Jak wiadomo kontrola ta, polega na mocnym dmuchaniu do alkomatu z bliskiej odległości (około 5cm). Była więc spora szansa na to, że część śliny wróci do dmuchającego. Policjant nie jest przecież w stanie zdezynfekować tego alkomatu – zwraca uwagę pan Marcin, nadmieniając, że przed nim kontrolowani byli też inni kierujący.
Pan Marcin dla swojego bezpieczeństwa odmówił poddania się kontroli tym alkomatem.
– Policjant, który wykonywał czynności umożliwił mi sprawdzenie stanu trzeźwości bardziej higienicznym alkomatem ze zdezynfekowanym ustnikiem. Wyszło 0.00.- opowiada mężczyzna. – Funkcjonariusz był wyrozumiały, ale chyba sam nie do końca przekonany, czy postępuje właściwie – spostrzega Czytelnik.
Pan Marcin po zakończonej kontroli postanowił rozwiać swoje wątpliwości. W opisanej powyżej sprawie skontaktował się z jarosławskim sanepidem. Pracownicy obiecali sprawę wyjaśnić.
W związku z sygnałem otrzymanym od naszego Czytelnika zapytaliśmy w KPP w Jarosławiu, czy tego typu kontrole są prowadzone oraz czy osoby poddawane takiej kontroli mogą czuć się bezpiecznie. Jak się okazuje policjanci pomimo epidemii nadal używają wszystkich dostępnych urządzeń elektronicznych – z ustnikiem i tzw. bezustnikowych.
– Policjanci ograniczyli używania urządzeń bezustnikowych podczas kontroli masowych, jednak w przypadku kontroli indywidualnej, przy zachowaniu odpowiedniej higieny, cały czas z nich korzystają – wyjaśnia asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.
Jak zatem powinien zachować się kierowca, którego policjant chce skontrolować za pomocą bezustnikowego alkomatu? Powinien poddać się takiej kontroli. Rzecznik prasowy policji zapewnia, że tego typu urządzenia są w pełni bezpieczne.
– Funkcjonariusze w odpowiedni sposób dbają o czystość alkomatów – przekonuje A. Długosz.
W razie wątpliwości można o to zapytać funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę.
Kontrole trzeźwości są bardzo ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo na drodze. Bowiem osób, które decydują się wsiąść za kierownicę pomimo spożycia alkoholu niestety nie brakuje.
EK