Komora hiperbaryczna odmładza i dodaje witalności

Rewitalizacja, regeneracja i odmłodzenie organizmu – tak w najprostszy sposób opisać można efekty, jakie daje tlenoterapia hiperbaryczna. Od kilku miesięcy można z niej korzystać także w Jarosławiu.

 

Centrum Diagnozy i Terapii „Tom Bech” przy ul. Morawskiej 3 to pierwsze miejsce w Jarosławiu, gdzie można skorzystać z komory hiperbarycznej. Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej skutecznych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Pobudza je do życia i przywraca prawidłowe funkcjonowanie. Z komory mogą korzystać osoby w każdym wieku. Pojedynczy zabieg trwa ok. 50 minut, a już kilkukrotna wizyta w komorze przynosi zauważalne efekty.

Z komory hiperbarycznej korzystał m.in. czteroletni Łukaszek cierpiący na autyzm. Po 39 seriach dotlenień rodzice zaobserwowali wzrost równowagi u dziecka.

– Łukaszek sam siada na huśtawkę, huśta się oraz próbuje jeździć rowerkiem biegowym. Syn zaczął dostrzegać siebie w lustrze, oglądać swoje ciało. Najbardziej nas jednak ucieszyło, że zaczął mówić krótkimi zdaniami. Zdajemy sobie sprawę, że nabycie tej umiejętności wymaga od dziecka jeszcze wiele pracy, ale musimy przyznać, że było to dla nas niezwykle budujące. Widząc postępy mamy więcej sił, by walczyć o jego sprawność – mówi pani Urszula, mama 4-latka.

Pozytywne skutki terapii tlenowej zauważa również Agata, która nie tak dawno stoczyła walkę z nowotworem.

– Po wizycie w komorze byłam zrelaksowana i wypoczęta. Muszę przyznać, że wpłynęło to na mnie bardzo pozytywnie. Dolegliwości, które odczuwałam co prawda nie ustąpiły całkowicie, ale znacznie się zmniejszyły – mówi kobieta.

Również fizjoterapeuta, Tomasz Bechta jest w stanie wymienić wiele pozytywnych aspektów zaobserwowanych u pacjentów, którzy korzystali z komory hiperbarycznej.

– Mam wielu pacjentów, którzy czują potrzebę walki o siebie. Osoby, które korzystały z komory mają zwiększoną wydolność, co nam fizjoterapeutom znacznie ułatwia pracę. Dobry efekt występuje również u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, u których normalizuje się napięcie mięśniowe. Cytując wspaniałego badacza „Tlenoterapia hiperbaryczna to najbezpieczniejszy sposób na zwiększenie cyrkulacji komórek macierzystych w organizmie, o wiele bezpieczniejszy niż którakolwiek z opcji farmaceutycznych” – wyjaśnia T. Bechta.

Podsumowując można stwierdzić, że tak komfortowo, przyjaźnie i bezstresowo tylko w komorze organizm podejmuje proces regeneracji i rozbudowy twórczej.

 

Wskazania i przeciwwskazania

Lista wskazań do terapii HBO jest dość spora. Są to m.in. trudno gojące się rany (m.in. w przebiegu cukrzycy), ubytki oraz przeszczepy skórne, zatrucia tlenkiem węgla, oparzenia, zatorowość, choroba dekompresyjna, obrażenia ciała ze znacznym obrzękiem tkanek, nagła głuchota, udary mózgowe, dziecięce porażenia mózgowe, stwardnienie rozsiane, zawały serca, czy migreny.

W niektórych wypadkach pojawiają się również przeciwwskazania. Są to np. zakażenia górnych dróg oddechowych, ciąża, padaczka, rozedma płuc, stany gorączkowe, czy rozsiana choroba nowotworowa.

 

Jak skorzystać z komory?

Trzeba podkreślić, że tlenoterapia nie zastępuje leczenia, tylko wspomaga jego proces. Można ją stosować także profilaktycznie. Mogą z niej korzystać np. dzieci szkolne, obciążone nauką.

Na terapię tlenową można umówić się telefonicznie (tel. 781-794-315) od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18 oraz w soboty od 8 do 14.

Rodzic udający się na wizytę z dzieckiem, może wraz z nim wejść do komory.

EK