Kolejne odkrycie w sieniawskich lasach

Stowarzyszenie Historyczne „Zasanie” dokonało niedawno niezwykłego odkrycia archeologicznego na terenie Nadleśnictwa Sieniawa. Znalezisko datowane jest na okres wczesnych wpływów rzymskich, który rzuca nowe światło na historię regionu.

 

Na naszych łamach kilkukrotnie informowaliśmy już o niezwykle ciekawych i cennych z punktu widzenia historii odkryciach dokonanych przez pasjonatów zrzeszonych w lokalnych stowarzyszeniach, takich jak m.in. Stowarzyszenie Historyczne „Zasanie”. Jeden z jego członków, Maciej Jasnosz, początkiem lipca podczas wyprawy zorganizowanej przez stowarzyszenie, przy pomocy wykrywacza metali odnalazł umbo – element tarczy wojownika z czasów wczesnych wpływów rzymskich, czyli przypuszczalnie ok. 160 r. n.e. Umbo to metalowy element umieszczony na środku tarczy, służący do wzmacniania jej struktury oraz ochrony dłoni wojownika. W starożytności i średniowieczu tarcze były nieodzowna częścią ekwipunku bojowego. Umbo pełniło kluczową rolę w obronie przed ciosami przeciwnika, a jego solidna konstrukcja zapewniała większą trwałość tarczy. Odkrycie artefaktu w Sieniawie jest dowodem na obecność na naszym terenie ludzi, którzy mieli kontakt z kulturą i technologią rzymską. To jednak dopiero początek, ponieważ Stowarzyszenie „Zasanie” planuje kontynuować poszukiwania na terenie Nadleśnictwa Sieniawa mając nadzieję na kolejne odkrycia, które wzbogacą wiedzę o historii regionu.

Jest to niezwykle ekscytujące i motywujące. Każde takie znalezisko jest jak kawałek układanki, która pozwala nam lepiej zrozumieć przeszłość, każdy taki artefakt pomaga wyjaśnić, jak wyglądało życie codzienne, struktura społeczna i militarna w tamtym okresie – wyjaśnia Tomasz Pieszko, prezes Stowarzyszenia „Zasanie”, a Marta Sęk, członkini stowarzyszenia zaznacza, że znalezione umbo zostanie poddane szczegółowym badaniom konserwatorskim, po których planowane jest jego wystawienie w Nadleśnictwie Sieniawa.

Znalezisko dokonane przez Macieja Jasnosza jest kolejnym dowodem na to, że ziemia kryje jeszcze wiele tajemnic. To również przypomnienie o znaczeniu badań archeologicznych i ochrony dziedzictwa kulturowego. Każdy odkryty artefakt jest świadectwem przeszłości, które może wiele nauczyć przyszłe pokolenia – dodaje M. Sęk.

 

DP/FB SH Zasanie