Kolędy w tym roku nie będzie

W tym roku ze względu na epidemię nie będzie wizyt kolędowych w tradycyjnej formie. Pod znakiem zapytania stoją też spotkania kolędowe.

 

Okres po świętach Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas kolędy w parafiach. Księża odwiedzają wówczas katolickie rodziny. W tym roku przeciągająca się epidemia uniemożliwiła wizyty kolędowe. Ze względu na bezpieczeństwo rodzin oraz księży nie będą one organizowane.

– W obecnej sytuacji, nie będziemy mogli przeżywać tradycyjnej formy wizyty kolędowej, która dawała sposobność do indywidualnych rozmów oraz wspólnej modlitwy rodzinnej z obecnością duszpasterza. Zachęcam zatem wiernych i duszpasterzy, aby w ramach wizyty duszpasterskiej, organizowali spotkania w świątyni. Wierni z konkretnych ulic, rejonów lub numerów domów będą zapraszani przez duszpasterzy do kościoła, aby uczestniczyć w modlitwie w ich intencji i wziąć udział w obrzędzie błogosławieństwa rodzin – informował apb Adam Szal, metropolita przemyski w liście pasterskim w pierwszą niedzielę Adwentu.

Arcybiskup prosił, aby wierni z życzliwością przyjęli zaproponowaną przez niego formę, która z powodu pandemii, wydawała się być jedyną możliwą do zrealizowania.

Po ogłoszeniu decyzji przez arcybiskupa próbowaliśmy zasięgnąć informacji wśród okolicznych parafii, by dowiedzieć się jak takie spotkania miałyby wyglądać. Niektóre parafie nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie. Inne po przeanalizowaniu obecnej sytuacji zdecydowały, że takie spotkania nie będą organizowane.

– Odbyliśmy spotkanie z proboszczami jarosławskich parafii i podjęliśmy decyzję, że nie będziemy takich spotkań organizować. Uważamy, że mija się to z celem. Nie wiadomo ile osób tak naprawdę zechciało by przyjść, nie mówiąc już o tym, że nie jest to łatwe do zorganizowania chociażby ze względu na limit osób – wyjaśnił ks. prał. Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski. – Nie wiem jak zostanie to zorganizowane w innych parafiach. W parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu będą roznoszone książeczki z życzeniami zachęcające do wspólnej modlitwy w gronie najbliższych – mówi ks. prał. A. Surowiec.

Zarówno do świąt, jak i wizyt kolędowych pozostało jeszcze trochę czasu, dlatego wiele się może jeszcze wydarzyć. Nie widomo też czy w ostatniej chwili nie zostaną wprowadzone nowe rozporządzenia rządowe wprowadzające zakaz przemieszcznia się, dlatego też nie pozostaje nic innego, jak na bieżąco śledzić pojawiające się komunikaty.

 

EK