Klimatyczny mural

Kańczuckiej społeczności udało się oryginalnie upamiętnić postać majora pilota Waleriana Żaka, urodzonego w 1911 roku w Bóbrce Kańczuckiej. Odsłonięta tablica i pamiątkowy kamień będą przypominać uczestnika bitwy o Anglię w słynnym Dywizjonie 303 oraz dowódcę tej formacji, ale uwagę zwraca mural. Sposób pokazania bohatera ziemi kańczuckiej jest pełen treści mimo zachowania minimalistycznej formy. Wiąże miejsce pochodzenia pilota z jego wojennymi losami.

 

Walerian Żak urodził się w 1911 r. w Bóbrce Kańczuckiej. Był pilotem Wojska Polskiego, podpułkownikiem królewskich sił powietrznych RAF oraz kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W piątek, 27 listopada uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą polskiego pilota. Pomysłodawcami przedsięwzięcia honorującego żołnierza polskich i angielskich sił zbrojnych byli Wacław Żak i Marek Weselak, potomni majora. Mural, tablica i kamień przypominające dowódcę Dywizjonu 303 powstały dzięki pracy wielu osób, ale przede wszystkim dzięki Andrzejowi Żygadło, burmistrzowi miasta i gminy Kańczuga, Marcinowi Buczkowi wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej oraz Ewie Magoń, sołtys Bóbrki Kańczuckiej i Fundacji Tradycyjna Zagroda.

Tablica upamiętniająca pilota z ziemi kańczuckiej.

– Pomysł upamiętnienia tak ważnej osoby, bohatera pierwszej połowy ubiegłego wieku nie tylko w Polsce, ale też we Francji i Wielkiej Brytanii jest dowodem na to, że postać pochodzącego z naszej ziemi pilota jest ciągle żywa w lokalnym środowisku – mówił burmistrz Kańczugi dziękując inicjatorom za działania, których celem jest wpajanie szacunku dla tradycji i historii, kształcenie tożsamości regionalnej i narodowej, kształcenie postaw patriotycznych oraz kultywowanie pamięci o poległych Polakach z Naszej Małej Ojczyzny. – Niech powstała tablica będzie symbolem niepodległości, wytrwałości, odwagi oraz patriotycznych wartości, które były nieodzowne w życiu tego wybitego bohatera podsumował – A. Żygadło.

 

 

erka/UMiG Kańczuga