Kiermasz sztuki ludowej

W niedzielę, 16 lipca na pruchnickim rynku spotkali się w ludowi twórcy, artyści i zespoły folklorystyczne na XXI Jarmarku Sztuki Ludowej Pruchnickie Sochaczki. Choć upał dawał się we znaki nie zabrakło wystawców. Odwiedzających stoiska też było sporo. Tegoroczna edycja wydarzenia jest wpisana w szeroki projekt „Od ziarenka do bochenka”, które Gazeta Jarosławska objęła wsparciem medialnym.

 

Sochaczki to dawniej wolne głównie mięsne targi, na które zjeżdżali chłopi z okolic Pruchnika. Organizowany dziś jarmark to miejsce pełne twórców o różnorakich profesjach okraszone występami artystycznymi. Na sochaczkach można spotkać kowala, garncarza, bednarza, rzeźbiarza i wikliniarza raz twórców różnego rodzaju ozdób, a nawet lokalnego producenta win. Są obrazy, drewniane zabawki, regionalne przedmioty codziennego użytku i potrawy. Pokazy ginących zawodów uatrakcyjniają występy zespołów i kapel ludowych.

W tym roku na scenie pojawili się artyści z jarosławskiego zespołu Apasjonaci, grupy wokalnej Sunrise z Pruchnika i kapeli Młoda Harta z Dynowa. Występował także Zespół Pieśni i Tańca z Rudołowic, Karczmarze z Rzeszowa i Equale z Pruchnika.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury i Sportu w Pruchniku oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie z miejscowym samorządem.

Tegoroczne targi rzemiosła i sztuki ludowej były częścią projektu „Od Ziarenka do Bochenka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Jest to szerokie przedsięwzięcie obejmujące imprezy i wydarzenia przybliżające miejscowe tradycje, a opierające się na zwyczajach związanych ze żniwami i pieczeniem chleba.

Żniwny pokaz zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia. Potem ma być tradycyjne zwożenie zboża i warsztaty chlebowe. Ponieważ są to wydarzenia związane z pogodą dokładne terminy zostaną podane zainteresowanym. Wystarczy zgłosić chęć udziału w CKSiT w Pruchniku. – Żniwa to kolejny etap projektu „Od Ziarenka do Bochenka”. Osoby jeszcze nie zapisane mogą do nas dołączyć wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie CKSiT w Pruchniku – zachęcają organizatorzy. Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na profilu www.facebook.com/ckpruchnik.

erka