Takie listy często trafiają do mediów, choć wiele z nich powinno być wysłane do miejscowych ośrodków pomocy społecznej lub do dzielnicowego.

Kiedy widzisz, że u kogoś źle się dzieje…

Do naszej redakcji trafił list Czytelniczki, która zauważyła coś niepokojącego w jednym z domów w swojej okolicy. W liście porusza kilka tematów, z którymi nie zawsze wiadomo gdzie się zgłosić.

 

Palenie śmieci w piecu

W jednym domu pali się nie tylko drzewem czy węglem, pali się wszystkimi odpadami jakie znajdują się w kuchni – pisze Czytelniczka. – Mokre ścierki, a nawet szmaty do podłogi, to wszystko idzie do pieca centralnego. Z takimi problemami powinno się zgłaszać do Straży Miejskiej, o ile mieszka się w mieście. – Straż Miejska działa tylko w granicach administracyjnych miasta Jarosławia. Poza nimi sprawy takie jak palenie śmieciami w piecu powinno się zgłaszać do urzędu gminy do wydziału środowiska – mówi Witold Ilić, komendant Straży Miejskiej w Jarosławiu.

 

Zaniedbywanie rodziny

Dziesięcioletnia dziewczynka jest traktowana jak mysz przez kota. Jest przezywana i przeklinana. Nie ma wieczoru, żeby ta nie skarżyła się babci, że matka ją ignoruje i że jej nie kocha – można przeczytać w liście. Trudne relacje są też pomiędzy matką dzieci a teściową mieszkającą w tym samym domu. – Podejrzenia odnośnie nienależytej opieki nad dziećmi i problemy rodzinne, powinno zgłaszać się dzielnicowemu lub bezpośrednio na policję – mówi Witold Ilić. Czytelniczka zwróciła też uwagę na ogólny nieporządek w domu, porozrzucane śmieci i kawałki jedzenia. Z takimi sprawami można się skontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy lub gminnym, jeśli adres jest poza miastem. – Pracownicy MOPS posiadają dostęp do narzędzi, które pozwalają na dokładną i rzetelną ocenę problemu a tym samym na określenie planu pomocy rodzinie, dostosowanego do potrzeb i dysfunkcji danej rodziny – informuje dyrektor MOPS w Jarosławiu, Agnieszka Kruba-Nieckarz. – Ponadto współpracują z instytucjami w rozwiązywaniu problemów rodzin znajdujących się potrzebie, m. in.: policją, sądem rodzinnym, kuratorską służbą sądową, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i innymi – dodaje. Celem funkcjonowania ośrodka pomocy społecznej jest rozpoznanie i zaspokojenie potrzeb rodzin i mieszkańców, którzy nie są w stanie pokonać różnych trudności zyciowych. Jeżeli widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy, możemy to zgłosić anonimowo, a odpowiedni ludzie sprawdzą czy pomoc rzeczywiście jest potrzebna. Zanim jednak to zrobimy upewnijmy się, że trafnie oceniliśmy sytuację.

 

Sebastian Niemkiewicz