W budynku ORTS pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku przygotowali wystawę prezentującą postać Kazimierza Kruczyńskiego.

Kazimierz Kruczyński

Od ubiegłego piątku Ośrodek Rekreacyjno-Turystyczno-Sportowy w Przeworsku nosi imię Kazimierza Kruczyńskiego, wieloletniego trenera, wychowawcy, działacza oraz sędziego sportowego, który przez dziesięciolecia aktywnie angażował się w rozwój sportu w Przeworsku.

 

Kazimierz Kruczyński urodził się 7 września 1921 r. w Bydgoszczy i tam ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Podczas okupacji hitlerowskiej został zamordowany jego ojciec, a on sam 11 listopada 1939 r. został wywieziony w okolice Piły na przymusowe roboty, skąd uciekł do ciotki do Przeworska, gdzie już wcześniej przybyła jego mama. Podczas okupacji hitlerowskiej w Przeworsku nawiązał przyjaźń ze Zdzisławem Krzanem, z którym zaczął boksować i przez niego poznał sportowe środowisko z przedwojennego „Sokoła”.

Po zakończeniu wojny żywo zaangażował się w życie sportowe miasta. W latach 1945-1946 był kierownikiem sekcji bokserskiej, działającej przy Klubie Sportowym „Cukrownia”, sędziował również mecze bokserskie w województwie rzeszowskim. W tym czasie był także sędzią zawodów lekkoatletycznych oraz występował w sekcji koszykówki mężczyzn. W 1945 r. z inicjatywy Kazimierza Kruczyńskiego powstała sekcja piłki siatkowej z drużyną męską

i żeńską przy KS „Cukrownia”.

W obu sekcjach Kazimierz Kruczyński był trenerem, oddanym wychowawcą, autorytetem i jednocześnie bratnią duszą siatkarek i siatkarzy. Sekcja żeńska prowadzona była przez niego aż do jej rozwiązania w 1989 r. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. uczestniczył w treningach siatkówki mężczyzn w Przeworsku jako sędzia, żywo interesując się przeworskim sportem.

Swoje życie zawodowe związał ze spółdzielczością, pracując do emerytury w przeworskiej Powszechnej Spółdzielni Spożywców.

Uhonorowany został wieloma odznaczeniami i medalami: państwowymi, sportowymi, związkowymi i spółdzielczymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (Rada Państwa, 1986 r.) Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Sportu” (Minister Edukacji Narodowej i Sportu, 2005 r.), Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego (Polski Komitet Olimpijski, 2005 r.).

Kazimierz Kruczyński w niestrudzony sposób dokumentował przez długie lata sportowe wydarzenia i w 2016 r. podarował do zbiorów Muzeum w Przeworsku ponad 300 fotografii ze swojej bogatej kolekcji, o historii przeworskiego sportu.

Zmarł 7 grudnia 2020 r. w wieku 99 lat. Pochowany został na Starym Cmentarzu.

 

Źródło: UM Przeworsk