Kapliczka Serca Jezusa w Łapajówce

„Jak niegdyś Polska nasza, jedna z pierwszych, przed słodkim Sercem Twoim upadła w pokłonie, tak dziś oddajemy Ci cały nasz naród w zupełne i niepodzielne władanie, oddajemy Ci i poświęcamy jego miasta i wioski, jego prawa i zwyczaje, jego prace i trudy, jego potrzeby i jego nadzieje”. Ten fragment Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusa w Krakowie w 1921 roku dobrze oddaje myśl powstania kapliczki Serca Jezusa w Łapajówce. Jej mieszkaniec powierzył swe życie boskiemu sercu.

 

Kapliczka znajduje sie przy drodze, naprzeciw miejscowej remizy strażackiej. Stoi na prywatnej posesji Sylwestra Nowosiada za ogrodzeniem, między tujami.

Jest to metalowa konstrukcja ustawiona na nóżkach na wysokiej murowanej podstawie. Blaszany daszek zwieńczony jest ażurowym krzyżem. Wewnątrz kapliczki za szybą znajduje się figura Serca Jezusa. Jest to drewniana figura, ręcznie pomalowana. Jej cechą charakterystyczną są duże dłonie postaci. Nie są to dłonie nauczyciela, bardziej ciężko pracującego fizycznie człowieka. Wykonana została przez miejscowego rzeźbiarza. U jej stóp znajdują sie kolorowe kwiaty. W dolnej części szyby widnieje napis z datą powstania kapliczki. Czytamy: „R 1930 Słodkie Serce Jezusa bądź moją miłością”. Kapliczka ta na początku nie wyglądała tak, jak dzisiaj. – Kiedyś była murowana. W poźniejszym czasie została przebudowana, ponieważ sie rozsypywała. Na tej pierwotnej podstawie jest metalowa obramówka. Kapliczkę wybudował przed II wojną światową pradziadek mojej żony, który nazywał się Marcin Gąsior. Mieszkał w tym domu. Był rzeźbiarzem i to on sam wykonał figurę Serca Jezusa, która mieści sie w środku kapliczki – mówi Sylwester Nowosiad, sołtys Łapajówki.

Odnowiona kapliczka posiada oryginalny kształt, tak samo oryginalna jest rzeźba w jej wnętrzu, będąca przykładem miejscowej sztuki ludowej.

Marcin Sobczak