Kapliczka przy szkole w Ubieszynie

Przy drodze głównej w Ubieszynie, przed budynkiem szkoły znajduje się interesująca, oryginalna kapliczka. Jest przykładem miejscowej sztuki ludowej. Jej powstanie związane jest z wielkim wydarzeniem dotyczącym mieszkańców wsi, a mianowicie zniesienia pańszczyzny.

 

Ta drewniano- murowana kapliczka jest kapliczką typu domkowego. Od frontu oszalowana jest drewnianymi listwami. W górnej niszy znajduje się figura Matki Bożej oraz krzyż. Pokryty blachą daszek wysunięty jest do przodu i oparty na dwóch drewnianych kolumnach. Jego szczyt wieńczy wieżyczka z ażurowym krzyżem.

Za drewnianymi drzwiami starej budowli możemy zobaczyć obrazy i figurki Matki Bożej. Na zewnątrz jak i wewnątrz ozdobiona jest kolorowymi kwiatami. Tworzy to niepowtarzalny i ciepły klimat. Po dwóch stronach kapliczki rosną sporych rozmiarów lipy. – Kapliczka ta pochodzi z połowy XIX wieku. Wznieśli ją mieszkańcy Ubieszyna, jako wotum dziękczynne za zniesienie pańszczyzny. Ciekawostką jest to, że posiada dwa dachy. Na zewnątrz jest blaszany, a pod nim jest jeszcze drewniany. Inna ciekawostka dotyczy lip obok kapliczki. Zostały posadzone na pamiątkę wizyty w Ubieszynie marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1936 roku – mówi Maria Kluczkowska, sołtys Ubieszyna.

Ta przydrożna kapliczka jest dla mieszkańców Ubieszyna bardzo ważna. Przystrojenie kwiatami i to że jest odnowiona i zadbana o tym świadczy. Przy zejściu do kapliczki stoją dwie długie ławki. Ma to związek głównie z odbywającymi się w tym miejscu majówkami. Będąc w pobliżu można tutaj przyjść, usiąść obok wiekowej kapliczki i odpocząć w cieniu starych lip.

 

Marcin Sobczak