Kapliczka Bożogrobców w Świętoniowej

Interesująca kapliczka znajduje się w Świętoniowej przy skrzyżowaniu. Jest murowana typu domkowego. Otoczona ozdobnym ogrodzeniem. Obok niej znajduje się grób nieznanego żołnierza, ale to już inna historia.

 

Kapliczka posiada dwuspadowy dach pokryty dachówką. Na szczycie znajduje się krzyż z podwójnymi ramionami. W obszernym wnętrzu ustawiona jest figura Serca Jezusa, a w górnej przeszklonej niszy figura Jana Nepomucena. Kapliczka ta powstała w XIX wieku.

– Wybudowana została przez Zakon Kanoników Grobu Bożego z Przeworska nazywany Bożogrobcami. Świadczy o tym nie tylko krzyż o podwójnych ramionach na szczycie, który jest symbolem Bożogrobców, ale również jedna z dat umieszczonych na wykończeniu dachu – 1393. W tym właśnie roku Bożogrobcy przybyli do Przeworska. W Świętoniowej byli z tej racji, że posiadali tutaj beneficjum, czyli majątek ziemski. Fakt ten nie dziwi, bo znajduje się tu bardzo dobra do uprawy ziemia – czarnoziem. Dla pracujących na polach ludzi zbudowali baraki. Swój ślad tutaj zostawili w postaci murowanej kapliczki – mówi ks. Józef Nowak, który był proboszczem parafii Świętoniowa w latach 1989 – 2010. Kapliczka godnie prezentuje się w centrum wioski. Jest odnowiona i zadbana.

– Kiedy robiliśmy elewację na kościele postanowiłem odnowić też tę kapliczkę. Była zawilgotniała. Posiadała ubytki w tynku, cegła była zmurszała. Nadaliśmy jej kolor taki sam jak na kościele. Przy okazji zleciliśmy wykonanie kutego ogrodzenia w Grodzisku Dolnym, które zwieńczyło remont. Wewnątrz kapliczki była oryginalna, drewniana figura Serca Jezusa. W obawie, by nie została skradziona została przeniesiona do kościoła w Świętoniowej. W Kaplicy jest zastępcza, gipsowa, która nie stanowi wielkiej wartości, a jest tej samej treści – tłumaczy ks. Józef. Kapliczka Bożobrobców w Świętoniowej wpisana jest w historię tej miejscowości i wiekową historię parafii w Przeworsku.

 

Marcin Sobczak