Po wielu latach zapomnienia dawną świetność odzyskała Kaplica Domowa Pałacu Lubomirskich w Przeworsku – miejsce modlitwy kolejnych pokoleń rodu, a zarazem cenny obiekt architektury klasycystycznej, dzieło Fryderyka i Antoniego Baumanów.
Poświęcenie odnowionej kaplicy odbyło się w niedzielę, 26 stycznia. Obrzęd poprzedziły przemówienia w Oranżerii: najpierw głos zabrał starosta przeworski Dariusz Łapa, który mówił o planowanych inwestycjach w Zespole Pałacowo-Parkowym, następnie przemawiał dyrektor Muzeum w Przeworsku Łukasz Mróz, który zaprezentował prace konserwatorskie przeprowadzone w kaplicy i jej kontekst kulturowy. Z wzruszeniem słowa podziękowań skierowała przedstawicielka rodziny – Bożena Mytkowicz, która przekazała przy tej okazji do zbiorów Muzeum cenny eksponat, laskę Marii z Lubomirskich Tyszkiewiczowej, swej prababci. W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury i liczne grono przeworszczan.
Obrzędowi poświęcenia przewodniczył ks. prał. Tadeusz Gramatyka, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Przeworsku, który przypomniał głęboką religijność ostatniego ordynata przeworskiego, księcia Andrzeja Lubomirskiego. Kaplica służyć będzie celom wystawienniczym, obecnie prezentowana jest tam wystawa „Powrót Ordynata” ze zdjęciami z pogrzebu księcia, wykonanymi przez fotografika Rafała Czepińskiego, kuratora cyfrowego z Muzeum w Przeworsku. Towarzyszą im przedmioty z wyposażenia kaplicy, podarowane przez Bożenę Mytkowicz – lichtarz i krzyż, uratowane przez jej dziadka hrabiego Andrzeja Tyszkiewicza, a także pamiątki z pogrzebu księcia Andrzeja Lubomirskiego, jak portret „trumienny”, obrazki pogrzebowe, czy fragmenty tkaniny dekorującej karawan.
DP/fot. R. Czepiński