Jubileuszowy Festyn pod Platanem

W niedzielę, 9 czerwca, na terenie zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Zarzeczu odbył się XXV Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn pod Platanem”.

 

Komisja w składzie: Katarzyna Ignas (etnograf), Bartosz Gałązka (folklorysta, pedagog) oraz Mariusz Pucia (etnomuzykolog) po wysłuchaniu 21 prezentacji, w tym 17 zespołów śpiewaczych, 2 solistów-śpiewaków, 2 grup dziecięco-młodzieżowych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia. W kategorii dziecięcej i młodzieżowej: nagroda w wysokości 300 zł ufundowana przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla Zespołu Śpiewaczego Młode Dusze z Majdanu Sieniawskiego oraz wyróżnienie dla Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego Leszczynka – grupa młodzieżowo-dziecięca z Wólki Grodziskiej. W kategorii soliści-śpiewacy: nagroda finansowa w wys. 100 zł ufundowana przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla Zofii Sokół z Gniewczyny Trynieckiej oraz wyróżnienie finansowe w wys. 50 zł ufundowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla Aleksandry Uchman z Gorliczyny. W kategorii zespoły śpiewacze przyznano trzy I nagrody równorzędne w wysokości 500 zł ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu dla: Zespołu śpiewaczego Sami Swoi z Markowej, Zespołu Śpiewaczego Dębowianie z Dębowa oraz Zespołu Śpiewaczego z Kisielowa. Pięć II nagród równorzędnych w wysokości 400 zł ufundowanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Centrum Kultury w Zarzeczu dla: Zespołu Folklorystycznego Pawłosiowianie z Pawłosiowa, Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki, Zespołu KGW „Aktywni Razem” w Wietlinie, Stowarzyszenia – Zespołu Pieśni Biesiadnej Wierzbianie oraz Zespołu Śpiewaczego Cantus z Gorliczyny. Przyznano też cztery III nagrody równorzędne w wysokości 300 zł ufundowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu i Centrum Kultury w Zarzeczu dla: Zespołu Śpiewaczego Grzęszczanie z Grzęski, Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa, Zespołu Śpiewaczego Dzikowianie ze Starego Dzikowa oraz Grupy Śpiewaczej Galicjanki z Roztocza z Narola. Przyznano również wyróżnienia finansowe wysokości po 170 zł każde ufundowane przez Centrum Kultury w Zarzeczu dla: Zespołu Śpiewaczego Studzieńczanki ze Studziana, Zespołu Pieśni Ludowej Biesiada z Tuczemp, Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego Leszczynka z Wólki Grodziskiej, Zespołu Śpiewaczego Budziwojce z Rzeszowa oraz Zespołu Śpiewaczego Wesołe Kumoszki z Rzeszowa.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Centrum Kultury w Zarzeczu oraz Gminę Zarzecze w partnerstwie z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

 

DP