Jubileusz 14. dywizjonu artylerii samobieżnej

W czwartek, 22 czerwca na jarosławskim rynku pojawiły się dwie potężne armatohaubice wraz z innym sprzętem będącym na wyposażeniu 14.dywizjonu artylerii samobieżnej wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Byli też jarosławscy artylerzyści oraz wojskowa orkiestra z Lublina, a na uczestników i widzów jubileuszu 30-lecia sformowania dywizjonu, któremu nadano imię gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza czekała grochówka i kiełbasa z rożna.

 

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w Kolegiacie Jarosławskiej, następnie na rynku odbył się uroczysty apel z defiladą pododdziałów oraz wręczeniem wyróżnień, odznaczeń i nagród. W wydarzeniu oprócz kadry dowódczej dywizjonu wraz ze starszymi podoficerami dowództw batalionów i dywizjonów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i świętujących żołnierzy, udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego, reprezentanci samorządów gminnych oraz organizacji i instytucji współpracujących z wojskiem. Gospodarzem uroczystości był ppłk. Wojciech Drapała, dowódca 14. das.

Dzień wcześniej na terenie jednostki odsłonięto mural upamiętniający żołnierzy stacjonujących w Garnizonie Jarosław w czasie walk o niepodległość w latach 1918-1921 oraz podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Malowidło powstało na ścianie o powierzchni 234 mkw. Wykonał je Mariusz Brodowski, artysta specjalizujący się w tego typu formach wizualnych. Jak zaznaczała Iwona Zelwach z Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”, realizatora muralu odnosi się on do godności, honoru, umiłowania ojczyzny i jej dziedzictwa, przez Wojsko Polskie i jest symbolem naszej tożsamości narodowej oraz walki militarnej, którą stoczyli żołnierze stacjonujący w Jarosławiu już w czasie walk o niepodległość i granice w latach 1918-1921, a jeszcze bardziej krwawo podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

erka