Józef Kellerman

W historii swojego istnienia miasto Kańczuga przechodziło na własność różnych mniej lub bardziej znanych rodów. W roku 1812 drogą kupna Kańczugę nabyli Kellermanowie: Józef i Maksymilian. Przedostatnim właścicielem Kańczugi i okolicznych dóbr został kolejny potomek rodziny, powstaniec styczniowy Józef Kellerman.

 

Józef Kellerman urodził się w 1844 r. w Tryńczy, zmarł 22.09.1901 r. we Lwowie. Powstaniec Styczniowy w stopniu rotmistrza, walczył w oddziale Marcina Borelowskiego ps. ,,Lelewel”. Po śmierci Edwarda Kellermana od 1875 r. został właścicielem Kańczugi i okolicznych dóbr. Budowniczy oraz właściciel pałacu w Żuklinie. Od 1876 r. stały członek Rady Powiatowej w Łańcucie z grupy właścicieli większych posiadłości. W latach 1886-1890 Marszałek/Prezes Wydziału Powiatowego, (bezpośredni następca: hrabia Roman Potocki). Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z siedzibą we Lwowie, a także właścicielem dóbr ziemskich i hodowcą bydła rogatego – wielokrotnie był nagradzany dyplomami i medalami na wystawach krajowych. W 1880 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Łańcuta za zasługi w organizowaniu Towarzystwa Zaliczkowego i Kasy Zaliczkowej. Za rządów Józefa Kellermana powstał krajowy gościniec z Przeworska do Kańczugi i powiatowy z Łańcuta przez Kańczugę do Pruchnika i Jarosławia.

22.01.2023 r., w 160 Rocznicę Wybuchu Powstania Styczniowego, wraz z baronem Mieczysławem Czechowiczem oraz lekarzem Sebastianem Machem został uhonorowany okolicznościową tablicą na budynku dawnej kamienicy Kellermanów w Kańczudze.

 

Opr. Mirosław Hajnosz, fot. arch. Powstania Styczniowego