Jest już piąta część księgi

Końcem grudnia ubiegłego roku ukazała się piąta część „Jarosławskiej Księgi Kresowian”, którą można już nabyć w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

 

– Jako stowarzyszenie zajmujące się promocją dorobku dawnych ziem wschodnich II Rzeczpospolitej, chcieliśmy podjąć działania, których celem miało być spisanie losów Kresowian, którzy w wyniku działań wojennych znaleźli się na Ziemi Jarosławskiej – mówi Elżbieta Rusinko, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu. Pomysł na „Jarosławską Księgę Kresowian” pojawił się pod koniec 2015 roku, kiedy to Podkarpacki Urząd Marszałkowski ogłosił nabór wniosków w ramach „Mecenatu kulturalnego” pt. „Kresy”. Projekt zakładał powstanie strony internetowej oraz wydanie publikacji, w której znalazłyby się biogramy rodzin przybyłych z Kresów.

– Wiedzieliśmy, że Jarosław oraz powiat jarosławski stał się nowym miejscem zamieszkania dla dużej liczby Polaków zmuszonych do opuszczenia swoich domów na ziemiach zagarniętych przez ZSRR. Nie wiedzieliśmy, do ilu rodzin uda się nam dotrzeć, dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy gimnazja i szkoły średnie – podkreśla E. Rusinko.

Do listopada 2016 roku udało się zebrać informacje dotyczące 60 rodzin. Wiele z tych osób zdecydowało się na udostępnienie swoich rodzinnych zdjęć, dokumentów oraz cennych z przyczyn sentymentalny pamiątek. Zaraz po przekazaniu materiałów do druku zaczęły się zgłaszać kolejne rodziny, co nadal się dzieje.

– Początkowo myśleliśmy, że będzie jeszcze ewentualnie część druga, potem trzecia, a teraz już rozpoczęliśmy gromadzenie materiałów do części szóstej – dodaje E. Rusinko.

Część piąta powstała pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zawiera losy 45 rodzin. Od kilku dni jest dostępna w punkcie informacji przy jarosławskim Centrum Kultury i Promocji. Warto wspomnieć, że jest ona rozdawana bezpłatnie. Chętni mogą przekazać darowiznę na rzecz stowarzyszenia. – Księga nie powstałaby, gdyby nie pomoc darczyńców i sponsorów – mówią jej autorzy. Stowarzyszenie ciągle poszukuje kolejnych rodzin, których losy nie zostały jeszcze opisane. Mogą się one zgłaszać za pośrednictwem maila: dziedzictwokresow@wp.pl lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 509 947 980.

 

EK