Jarosławski artysta uhonorowany przez Prezydenta RP

Pod koniec marca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych przyznawanych przez Prezydenta RP oraz Ministra Edukacji i Nauki. Z rąk wojewody podkarpackiego Ewy Leniart odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej odebrał Eliasz Dyrow, młody artysta związany z Jarosławiem.

 

– Było to dla mnie wyjątkowym przeżyciem i zawdzięczam Bogu to, że udało się zdobyć takie wyróżnienie w tak młodym wieku. Pragnę też obiecać, że będę starał się jeszcze bardziej rozwijać swoją twórczość w raz obranym kierunku – by i dalej służyła Narodowi Polskiemu i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Eliasz Dyrow.

Jarosławski artysta jest jeszcze studentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku rzeźba. Wcześniej ukończył kształtowanie przestrzeni i design na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest absolwentem jarosławskiego „Plastyka”. Urodzony w 1994 r. w Kijowie, jak sam pisze wrócił do Polski, jako historycznej Ojczyzny i zamieszkał w Jarosławiu.

W swoim dorobku ma nagrody w kilkunastu konkursach międzynarodowych, realizacje rzeźbiarskie w Polsce i za granicą, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach światowych osobistości. Twórczość Eliasza można zobaczyć między innym na stałej ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykonał do tej pory 13 realizacji rzeźbiarskich o charakterze pomnikowym i sakralnym. Otrzymał kilkanaście nagród w konkursach międzynarodowych, a jego prace znajdują się w sześciu muzeach.

erka/Fot. arch.