W ubiegłym tygodniu odbyło się oficjalne otwarcie wystawy zdjęć miasta i jego mieszkańców sprzed ok. 100 lat. Wystawy wyjątkowej i dość nietypowej, bo umieszczonej w stylowym, drewnianym fotoplastikonie, który stanął na jarosławskim Rynku.
W fotoplastykonie można podziwiać archiwalne zdjęcia i pocztówki dawnego Jarosławia i jego okolic, m.in. „Widoki Jarosławia”, „Święto i codzienność w Jarosławiu”, „Jarosław na dawnych pocztówkach”, „W atelier jarosławskiego fotografa”. 60 archiwalnych zdjęć pochodzi z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego z Przemyśla, prezentowane są na nich pierwsze lata XX stulecia oraz okres międzywojenny.
Fotoplastikony do prezentowania przesuwających się zdjęć były popularne pod koniec XIX wieku. Działały również w Jarosławiu. Fotoplastikon, który stanął na jarosławskim Rynku, nawiązuje wyglądem do dawnych urządzeń tego typu.
Wystawę w środę, 7 sierpnia oficjalnie otworzyli: reprezentująca tego dnia Burmistrza Miasta Jarosławia Iwona Miedlar, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu Tomasz Wywrót, Maja Wróblewska z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Małgorzata Stadnik i Artur Kiełt z Archiwum Państwowego w Przemyślu.
Zdjęcia można będzie oglądać do 30 sierpnia. Jarosław jest kolejnym miastem, które odwiedził w tym roku archiwalny fotoplastikon w ramach projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wcześniej taką okazję mieli mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i Kazimierza Dolnego.
DP