Jarosław miastem kupców

Stragany oraz kuchnia z różnych stron świata, ciekawe spotkania, warsztaty, czy pokazy tańców dworskich to tylko nieliczne atrakcje, jakie w dniach 24-27 sierpnia czekały na odwiedzających jarosławski Rynek. Uczestnicy tego wydarzenia mogli m.in. na własne oczy zobaczyć jak niegdyś karano za kradzież, albo posłuchać, o czym można mówić stojąc na beczce.

 

– Jest to kolejny, bo już siódmy Jarmark Jarosławski, któremu towarzyszy: „handel, teatr, muzyka”. Nawiązujemy do lat świetności Jarosławia, jeżeli chodzi o handel, a mianowicie do czasów, gdy odbywały się największe jarmarki w Jarosławiu – mówił Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. T. Wywrót podkreśla, że Jarmark Jarosławski jest jedną z największych imprez w mieście i wymaga wielu przygotowań. – Do kolejnej edycji jarmarku tak naprawdę przygotowujemy się cały rok – mówił T. Wywrót. W tym roku jarmark rozlokowany został już na całym Rynku, co było niemożliwe w latach wcześniejszych w związku z prowadzoną przebudową. – Mamy około stu wystawców. Bardzo dużo rzemieślników oraz osób, które będą przeprowadzały warsztaty w swoich cechach – mówił T. Wywrót podczas jarmarku.

 

Atrakcji nie brakowało

Na odbywającym się przez cztery dni Jarmarku Jarosławskim nie zabrakło takich atrakcji jak: pokazy rzemiosła, pokazy tańców dworskich, kazanie na beczce, warsztaty kaligrafii, rycerskie gry i zabawy dla dzieci, turniej rycerski, warsztaty garncarskie i ceramiczne, wielkoformatowa gra plenerowa, pokaz żonglowania chorągwiami, warsztaty kowalstwa, improwizacje muzyczne czy inscenizacja historyczna ukazująca moment wymierzenia kary złodziejowi spodni. Zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem pod kątem jarmarku oraz hejnał z wieży ratuszowej.

Wielkie świętowanie tradycyjnie rozpoczął korowód jarmarczny, który przeszedł od Bramy Krakowskiej na Rynek. Tam Waldemar Paluch, burmistrz Miasta Jarosławia przekazał Annie Ostrogskiej (Barbara Gembrowicz) i Wilhelmowi Orsettiemu (Rafał Paśko) klucze do bram miasta. Całość wydarzenia dopełnił koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Szelindek”.

Jarmark Jarosławski to niezwykle barwne przedsięwzięcie, które swoją koncepcją nawiązuje do wielokulturowej historii Jarosławia oraz do zjazdów kupieckich, uważanych przez historyków za największe w XVI i XVII-wiecznej Rzeczypospolitej.

 

EK, fot. CKiP