Jan Schram urodził się 20 lutego 1894 roku w Gródku Jagiellońskim. Lata młodości spędził w Jarosławiu, gdzie zdał maturę. W 1914 roku zgłosił się do Legionów i został przydzielony do II Brygady Legionów Polskich. Za zasługi w czasie I wojny światowej odznaczony został krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi i innymi. Walczył pod Lwowem.
Po wojnie zgłosił się do lotnictwa, gdzie został przydzielony do 6 pułku lotniczego w Skniłowie koło Lwowa. Tu w randze kapitana przeszedł na emeryturę. Posiadając odpowiednie kwalifikacje w 1927 roku Jan Schram wykonał szereg zdjęć lotniczych Jarosławia, takich jak: stadion sportowy, magazyny wojskowe, Dom Żołnierza w budowie, kościół NMP, koszary, kościół i klasztor benedyktynek i inne obiekty, które obecnie stanowią cenną dokumentację, zwłaszcza obiektów nieistniejących lub przebudowanych.
W 1939 roku zgłosił się do swego macierzystego 6 pułku lotniczego. Nie zastał już jednostki, ale udało mu się przedostać do Jarosławia przed zamknięciem granicy na Sanie. Wraz z rodziną zamieszkał w mieście. W listopadzie 1939 został aresztowany przez Gestapo jako zakładnik. Przez okres okupacji pozostawał w konspiracji. Kilkukrotnie próbował przedostać się za granicę, ale bezskutecznie. Po wyzwoleniu ujawnił się na polecenie AK. 27 lipca 1944 roku został pierwszym powojennym burmistrzem Jarosławia. Ale już 13 sierpnia 1944 roku został aresztowany przez NKWD i wraz z innymi wywieziony początkowo do Lwowa, a potem do Kijowa i Charkowa. Ostatecznie został osadzony w obozie dla internowanych oficerów w Riazaniu pod Moskwą. W 1947 roku został przeniesiony do obozu jenieckiego NKWD w Griazowcu. 13 listopada 1947 roku powrócił do Polski, lecz nadal był przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa.
Zmarł 12 lutego 1968 roku w Jarosławiu i został pochowany na Starym Cmentarzu. Rada Miasta Jarosławia 13 listopada 1992 roku podjęła uchwałę o nadaniu jego imienia ulicy łączącej ul. Krakowską z ul. Grodziszczańską.
Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości’