Jak wypadliśmy w rankingu samorządów?

W szerokiej czołówce znalazły się: Sieniawa, Adamówka, Zarzecze i Jawornik Polski. Pawłosiów, Chłopice, Wiązownica i Kańczuga zajęły pozycje w końcówce klasyfikacji. Ranking przeprowadzany co roku przez Rzeczpospolitą ocenia dokonania władz lokalnych w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jest to sposób gospodarowania w którym zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia nie zmniejsza szans przyszłych pokoleń na zaspokojenie ich potrzeb. Ranking podzielono na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Samorządy z naszego regionu uwzględniono w dwóch ostatnich kategoriach.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie wypadły przeciętnie

W tej kategorii sklasyfikowano 874 jednostki samorządowe. Wśród nich znalazło się 6 z naszego regionu. Najwyżej uplasowała się gmina Sieniawa, która zdobyła 42,89 punktu i zajęła 187 miejsce. Dalej znalazły się: Radymno (526 miejsce, 42,98 pkt), Jarosław (576 miejsce, 31,53 pkt), Pruchnik (614 miejsce, 30,62 pkt), Przeworsk (691 miejsce, 28,95 pkt) i Kańczuga (699 miejsce, 28,65 pkt). Zwycięzcą tej kategorii została leżąca w woj. Świętokrzyskim Morawica z wynikiem 85,42 pkt, która również w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce.

Wśród gmin wiejskich było dużo lepiej

Organizatorzy przyznają, że na miano laureatów w uwzględniających nas kategoriach zasługują samorządy, które znalazły się w pierwszej setce. Z 1537 ocenionych gmin wiejskich, Adamówka z wynikiem 38,84 pkt zajęła 81 miejsce. Wysoko znalazła się również gmina Zarzecze, która dzięki 34,31 pkt zdobyła 138 lokatę. Pierwszą trójkę z naszego regionu zamyka gmina Jawornik Polski, zajmująca 264 miejsce z 30,20 pkt na swoim koncie. Wyniki pozostałych gmin przedstawiały się następująco: Rokietnica (302 miejsce, 29,46 pkt), Gać (449 miejsce, 27,06 pkt), Jarosław (686 miejsce, 24,32 pkt), Przeworsk (923 miejsce, 21,86 pkt), Laszki (953 miejsce, 21,53 pkt), Radymno (1034 miejsce, 20,76 pkt), Roźwienica (1076 miejsce, 20,35 pkt), Pawłosiów (1080 miejsce, 20,33 pkt), Chłopice (1089 miejsce, 20,25 pkt), Wiązownica (1209 miejsce, 19,02 pkt). Na najwyższym miejscu wśród gmin wiejskich znalazła się zlokalizowana w woj. Łódzkim gmina Kleszczów z wynikiem 71,06 pkt.

Rzeszów wysoko wśród miast na prawach powiatu

W tej kategorii oceniono 65 miast. Pierwsze trzy miejsca zajęły: Gliwice (83,68 pkt), Opole (83,21 pkt) oraz Sopot (81,32 pkt). Stolica naszego województwa z wynikiem 80,24 pkt zajęła 5 miejsce. Pełna lista rankingowa dostępna jest w Internecie pod adresem: https://rankingsamorzadow.rp.pl/