charset=Ascii binary comment

Imigranci z Afryki

– Dwóch Gambijczyków i Nigeryjczyka zatrzymał patrol Straży Granicznej z placówki w Korczowej. Cudzoziemcy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Udawali zaskoczonych zatrzymaniem sugerując, że uczestniczyli w wyprawie survivalowej po zachodniej Ukrainie i nie mieli świadomości przekroczenia granicy do Polski – informuje straż graniczna.

 

Cudzoziemców zatrzymano w nocy z poniedziałku na wtorek (2/3 sierpnia). Byli to Gambijczycy w wieku 28 i 37 lat oraz 30-letni Nigeryjczyk. Dwóch posiadało przy sobie paszporty, trzeci kserokopię dokumentu. W trakcie składania wyjaśnień twierdzili, że będąc studentami na terenie Ukrainy postanowili doświadczyć leśnej wyprawy survivalowej. Biwakowali i poznawali rejon zachodniej Ukrainy.

Ostatecznie przyznali się do swoich rzeczywistych zamiarów. Chcieli dotrzeć do Niderlandów i tam się osiedlić. Mieli przy sobie kilkaset złotych i kilkadziesiąt euro oraz plecaki z ubraniami na zmianę. Mundurowym pokazali też telefony z zaplanowana trasą podróży.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy do których się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym.

 

Od początku bieżącego roku Straż Graniczna zatrzymała ponad 140 imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli podkarpacki odcinek granicy państwowej​. Dominują Afgańczycy, Turcy i Syryjczycy. Do tej pory z Afryki zatrzymano jedynie 11 nielegalnych imigrantów.

erka/BOSG