Igraszki ze śmiercią. Groźna „moda” wśród dzieci

Wybiegają pod nadjeżdżające pojazdy w ostatnim momencie. Im bliżej samochodu tym lepiej. Pojawia się coraz więcej doniesień o takich aktach „bohaterstwa” wśród dzieci. Być może 11-letni Sebastian, który popołudniem 11 sierpnia zginął, przeskakując przez barierki na jarosławskiej obwodnicy, kierował się tym samym?   Śmierć była wtedy szybsza. Czy mamy do czynienia z nowym trendem wśród dzieci i młodzieży?

 

Im większe ryzyko tym lepiej. W tej zabawie stawka jest wysoka. Najczęściej wybierają takie miejsca, gdzie jest gorsza widoczność, gdzie kierowca ich się nie spodziewa. Kto przebiegnie bliżej auta? Ten wygrywa.

 

W ubiegłym tygodniu

Dotarliśmy do kobiety, która doświadczyła tego na własnej skórze. Wracała wieczorem do domu. Nagle ktoś niespodziewanie przebiegł przed pojazdem. Zatrzymała się przerażona, a gdy zaczęła obserwować miejsce zdarzenia. Zauważyła, co jakiś czas kolejne dzieci przebiegały przed rozpędzonymi autami. Tym sposobem niewielka grupa dzieci bawiła się w najlepsze.

Zdenerwowana kobieta postanowiła zainterweniować. Udała się w ich kierunku. Na oko uczestnicy zabawy mieli około 11 lat. Byli na tyle zaskoczeni, że nawet nie uciekli. Kobieta napomniała beztroską gromadę. Udało jej się nawet uzyskać od nich numery telefonów do rodziców. Po rozmowach z nimi, nastrój na figle minął i młodzi ludzie się rozeszli.

 

Burmistrz apeluje

Komendant Straży Miejskiej w Przeworsku, Robert Dybaś, stwierdza, iż takie zgłoszenie wpłynęło. Do incydentu miało dojść w okolicy zbiegu ul. Słowackiego z ulicą Tkacką. –   Straż Miejska w Przeworsku otrzymała sygnał o niebezpiecznych zabawach na drodze wojewódzkiej nr 835 w granicach naszego miasta. 1 września br. we wczesnych godzinach wieczornych strażnik otrzymał zgłoszenie od kierowcy, że grupka dzieci w wieku 10-12 lat próbowała przebiegać przed samochodami na zasadzie, kto przebiegnie najbliżej przed jadącym pojazdem – potwierdza Leszek Kisiel burmistrz Przeworska we wpisie na portalu społecznościowym. Niestety informacja przyszła za późno. Gdy straż dojechała na miejsce, nikogo już nie było. Komendy Powiatowe Policji w Jarosławiu oraz w Przeworsku nie otrzymały zgłoszeń dotyczących ryzykownych zachowań drogowych z działem osób nieletnich.

 

Policja, podejmuje różne akcje związane z zachowaniem bezpieczeństwa na drogach, równie wśród nieletnich m.in. „Bezpieczna droga do szkoły”, gdzie zwracają szczególną uwagę na placówki oświatowe i ich okolice.

 

Do problemu odniósł się L. Kisiel, na swoim profilu w serwisie społecznościowym – Apeluję do rodziców o zwrócenie uwagi na materiały przeglądane przez młodych ludzi w Internecie i profilaktyczne rozmowy z nimi, ponieważ z otrzymanych informacji wiemy, że stamtąd mogą czerpać inspiracje do tego typu działań – przestrzegał burmistrz w swoim wpisie z 3 września. Uczestniczka zdarzenia, która rozmawiała z młodymi ludźmi, również wskazuje Internet jako źródło takich pomysłów. Nie jest to wykluczone.