80 rekonstruktorów z całej polski wzięło udział w rekonstrukcji historycznej, która w sobotę, 11 września rozegrała się na ulicach Jarosławia. Były walki, wybuchy, a nawet oryginalny czołg Renault FT-17 z wojny polsko-bolszewickiej, pochodzący z 1920 roku. Wydarzeniu towarzyszyło także odsłonięcie muralu, msza św. oraz piknik patriotyczny na kampusie PWSTE.
Rekonstrukcja „Serce w plecaku”, której tytuł nawiązywał do najpopularniejszej piosenki żołnierskiej jarosławianina Michała Zielińskiego, rozpoczęła się pod gmachem „Sokoła”, skąd pod dowództwem kapitana Serafina Dobrzańskiego wyruszyła grupa młodych mieszkańców Jarosławia i okolic. Na pl. Mickiewicza, ul. Grunwaldzkiej oraz ul. Słowackiego odgrywane były sceny obejmujące lata 1914-39. Rekonstrukcja zakończyła się wspomnieniem roku 1989. Następnie na terenie jarosławskiej uczelni, odbył się piknik patriotyczny. Na scenie wystąpili m.in. uczniowie ze SP nr 4. Nie zabrakło pokazu sprzętu wojskowego oraz wojskowej grochówki. W wydarzeniu wzięło udział wielu mieszkańców Jarosławia i okolic.
– Jestem niezmiernie szczęśliwa, że znaleźli państwo czas, by przeżyć tę niezwykłą lekcję historii. Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” kultywuje lokalną historię. To niezwykłe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia wielu, wielu osób – mówiła Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie.
Rekonstrukcję poprzedziło odsłonięcie muralu poświęconego mjr. Tadeuszowi Zielińskiemu, oficerowi artylerii, zasłużonemu Polsce i zamordowanemu w Katyniu, który powstał na budynku siedziby Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. H. i T. Zielińskich oraz msza św. sprawowana w kościele pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu, w której uczestniczył abp. Adam Szal, metropolita przemyski.
Projekt „Serce w plecaku” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Był on współfinansowany również ze środków Powiatu Jarosławskiego. Organizatorem tego wydarzenia było Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu oraz Muzeum Kamienica Orsettich.
EK