Harcerska Wyprawa Pamięci

Reprezentacja harcerzy zrzeszonych w jarosławskim Hufcu ZHP uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino we Włoszech.

 

Harcerze wyruszyli w drogę w niedzielę wieczór, 12 maja. Po drodze zwiedzili Wiedeń, a w nim m.in. pałac Schönbrunn, katedrę św. Szczepana oraz Muzeum Historii Naturalnej. W kolejnych dniach zobaczyli bazylikę św. Marii Novella we Florencji, zwiedzili też Pompeje. Nie zabrakło kąpieli w morzu, oglądania występów lokalnych zespołów spotkania z miejscowymi skautami z Minturno. Reprezentacja naszego hufca wzięła też udział w dwudniowych zmaganiach w XXVIII edycji Fabularnego Rajdu Honker, który jest częścią Harcerskiej Wyprawy Pamięci. Podczas rajdu harcerze ćwiczyli m.in. pracę zespołową, opatrywanie rannych, zmianę koła napędowego w Shermanie, czy budowę bunkrów. Jak wspominają, najbardziej jednak wszystkim zapadło w pamięć zadanie, gdzie mieli przeprowadzić szturm, co choć trochę mogło im pokazać, w jakich warunkach żołnierze zdobywali wzgórza. Wśród harcerzy starszych zespół z Jarosławia zajął bardzo dobre drugie miejsce.

Uroczystości na cmentarzu poległych w czterech bitwach stoczonych przeciw Niemcom rejonie klasztoru na Monte Cassino 80 lat temu, odbyły się w sobotę, 18 maja. Wzięli w nich udział również harcerze z jarosławskiego hufca, w tym czworo z nich pełniło straż przy grobach.

Po zakończeniu uroczystości, a przed powrotem do Polski, reprezentacja naszego hufca zwiedziła jeszcze bazylikę św. Piotra w Watykanie, Zamek Świętego Anioła, Panteon i fontannę Di Trevi w Rzym oraz Plac Świętego Marka, Pałac Dożów i Most Rialto w Wenecji.

 

DP/fot. Hufiec ZHP Jarosław