Gmina Zarzecze to z pewnością jedna z niewielu, a może jedyna wiejska gmina w Polsce będąca organem prowadzącym dla szkoły ponadpodstawowej. 1 września 2019 r. powiat przeworski przekazał gminie Zespół Szkół im. Wincentego Witosa, gdzie do niedawna funkcjonowały trzy szkoły: Szkoła Branżowa I Stopnia, Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum. W tym roku, od września w ramach Zespołu Szkół będą działały również Szkoła Branżowa II Stopnia i Szkoła Policealna.
W obydwu szkołach kształcenie będzie odbywało się w systemie weekendowym, co pozwoli swobodnie łączyć pracę z nauką, nie trzeba rezygnować z dotychczas obranej ścieżki zawodowej.
W Szkole Branżowej II Stopnia będzie można kształcić się na kierunkach technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Z kolei w Szkole Policealnej kierunki kształcenia to: technik usług kosmetycznych, terapeuta zajęciowy, opiekun w domu pomocy społecznej, opiekun osób starszych oraz technik BHP.
– Zawsze jest dobra pora na to, żeby uzupełnić wykształcenie. Szkoła policealna to doskonałe miejsce dla osób, które szybko chcą się usamodzielnić zawodowo i w tym celu zdobyć wiedzę i doświadczenie adekwatne do aktualnych trendów na rynku pracy – mówi Beata Klisz, dyrektor szkoły.
Szkoła Policealna to placówka przeznaczona dla osób dorosłych, które ukończyły szkołę średnią, ale nie zdały matury i teraz chcą podejść do egzaminu dojrzałości albo uzyskały już wykształcenie średnie, ale zależy im na tym, by szybko zdobyć konkretny zawód i rozpocząć karierę zawodową. I taką możliwość daje kształcenie w szkole policealnej, która jest doskonałą odpowiedzią na oczekiwania współczesnego rynku pracy, na którym coraz częściej liczą się realne umiejętności, doświadczenie, gotowość do podejmowania szkoleń oraz wszelkich form dokształcania się.
Obecnie Zespół Szkół zapewnia kształcenie dla blisko 500 uczniów i słuchaczy. Szkoła prowadzi również kształcenie na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych. Kierunki kształcenia odpowiadają zapotrzebowaniu rynku pracy. Dzięki istotnemu wsparciu władz gminy w ostatnich czterech latach w szkole utworzono nowe kierunki kształcenia oraz unowocześniono bazę dydaktyczną. W zarzeckim ZS uczniowie kształcą się na kierunkach: technik ochrony środowiska (recykling), technik gospodarki odpadami, technik informatyk, technik logistyk (klasa mundurowa), technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik rolnik. Kierunki w Szkole Branżowej I Stopnia to magazynier logistyk, kucharz, cukiernik, sprzedawca, piekarz. Przy szkole działa również bezpłatny internat. – Wychowankowie pokrywają tylko koszty wyżywienia – podkreśla B. Klisz.
Lepsza efektywność i warunki użytkowania
Początkiem czerwca dobiegła końca realizacja projektu termomodernizacji budynku Zespołu Szkół. Projekt realizowany był w ramach naboru Rządowego Funduszu Polski Ład: program Inwestycji Strategicznych. – To bardzo ważna inwestycja, ponieważ dzięki przeprowadzonym pracom znacznie poprawiono efektywność energetyczną i warunki użytkowania obiektu – mówi Tomasz Bury, wójt Gminy Zarzecze. Przeprowadzone prace obejmowały kompleksową wymianę istniejącej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Dodatkowo uwzględniono wymianę parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Docieplono ściany zewnętrzne budynku. Przeprowadzone prace znacznie podniosły izolacyjność termiczną budynku, ponadto znacznie podniesiono estetykę wyglądu całego budynku zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków. Całkowita wartość inwestycji wynosi 2 053 688, 86 zł.
Nowoczesne i efektywne kształcenie zawodowe wymaga odpowiedniej bazy i kadr.
Z pewnością projekt „Doskonalenie zawodowe kadr i uczniów Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu kluczem do sukcesu na rynku pracy” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027” pozwoli unowocześnić bazę dydaktyczną w ramach kształcenia na kierunkach logistyk, informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz kucharz. Ponadto blisko 150 uczniów będzie mogło skorzystać z płatnych staży, co pozwoli im skonfrontować wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole w środowisku pracy. Warunkiem nowoczesnego i efektywnego kształcenia jest wykwalifikowana kadra pedagogiczna, którą cechuje aktualna wiedza branżowa, dlatego projekt przewiduje dokształcanie również nauczycieli.
Te wszystkie działania sprawiają, że Szkoła, w której jeszcze w 2019 roku uczyło się niespełna 100 uczniów, z miesiąca na miesiąc staje się nowoczesna, efektywna i przyjazna dla ucznia.
Red