Gdzie to wyrzucić?

Z tym pytaniem trzeba się zmierzyć w wielu miejscach w Jarosławiu, kiedy będziemy mieli papierek po cukierku, zużytą chusteczkę, albo będziemy na spacerze z psem.

 

W mieście są białe plamy na mapie, jeśli chodzi o rozmieszczenie koszy na śmieci. Na niektórych ulicach, jak np. Piekarskiej czy Lisińskiego nie ma ich w ogóle, a na niektórych jest ich zwyczajnie za mało. Ulica Królowej Jadwigi jest podzielona skrzyżowaniem z ul. Gen. Sikorskiego i na jej krótszym odcinku, śmietnik jest obok przystanku, natomiast na dłuższym odcinku biegnącym do ul. 3 Maja jest jeden pojemnik na odpady na samym końcu. Ulice Grunwaldzka i Poniatowskiego dają za to wiele okazji do wyrzucenia „papierka”.

 

Nie ma przepisu, nie ma śmietników

Ustawa o drogach nie reguluje ile na ulicy ma stać koszy i w jakiej odległości, tylko stwierdza enigmatycznie, że w miarę potrzeb i tam gdzie jest natężenie ruchu pieszego – informuje Janusz Obłoza, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, które jest odpowiedzialne za rozmieszczenie pojemników na smieci na tych ulicach. – Jeśli chodzi o ulice Piekarską, Sikorskiego i Lisińskiego, w kosztorysie przebudowy tych ulic są zabezpieczone środki na „kosze na śmieci”, które zostaną ustawione po zakończeniu inwestycji – zapewnia dyrektor.

 

Nasze miasto nie jest szczególnie czyste. Pety, butelki, a ostatnio nawet maseczki i rękawiczki pełne niebezpiecznych zarazków zaśmiecają chodniki. Od czasu do czasu zdarza się też, że ktoś na środku trawnika zostawi woreczek z psimi odchodami. Brak kultury, czy brak koszy?

 

Kary za śmiecenie i tak obowiązują

Przepisu na to, żeby zapewnić mieszkańcom pojemniki na śmieci nie ma, ale na to by nas karać z śmiecenie jest. Artykuł 145 Kodeksu Wykroczeń mówi jasno: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Biorąc pod uwagę, że władze nie zapewniają miejsc, gdzie śmieci można wyrzucić, czy nie wydaje się nieuczciwe karanie ludzi mandatami za to, że zanieczyszczają ulice?

Poglądowa mapka pokazuje umiejscowienie śmietników w centrum miasta. Kolor niebieski to kosze przynależące do bloków lub galerii, kolor zielony oznacza pojemniki na przystankach, a czerwony oznacza normalne kosze dla przechodniów. (Lokalizacje oznaczone przez autora).

Sebastian Niemkiewicz