Figura Matki Bożej Niepokalanej znajduje się przy głównej drodze, na niewielkiej skarpie w ogrodzie pani Janiny Szklarz, mieszkanki Siennowa. Otoczona jest kwiatami, krzewami i tujami. Ustawiona jest na masywnym postumencie, który posiada z czterech stron prostokątne płyciny. Ta dostojna, a zarazem prosta forma architektoniczna powstała w końcu XIX wieku. Ufundował ją ówczesny właściciel Siennowa.
– Wystawił ją pan Wolski z Siennowa. Posiadał on drewniany dwór na wzniesieniu, jednak ten nie zachował się do dziś. Z dworskiej zabudowy została jedynie murowana oficyna. Figura powstała w 1890 roku. Kiedyś od niej były schody. Zostały usunięte, gdy przed laty robiono drogę. Podstawa też była w formie schodów, które ją w koło opasywały. Jednak to wszystko się zaczęło rozsypywać i zrobiliśmy jedną płytę – mówi pani Janina. Figura Matki Bożej jest odnowiona i zadbana.
– Odnowiłam, co się dało. Warto byłoby jednak zrobić gruntowny remont. Od drogi można by zrobić wejście. Ja na to pieniędzy jednak nie mam. Staram się by było tu czysto, zawsze dbam, by świeciła się jakaś świeczka – dodaje mieszkanka wsi. Z powstaniem figury Matki Bożej wiąże się pewien przekaz – ponoć właścicielom Siennowa zmarło dziecko i w związku z tym ufundowali tę figurę. Jej data powstania może mieć też związek z innym wydarzeniem tej miejscowości. Równo 500 lat wcześniej, bo w 1390 roku została tu erygowana parafia. Czy właściciel Siennowa ufundował ją z okazji tej okrągłej rocznicy, czy to tylko przypadkowa zbieżność dat? Tak czy inaczej miejsce to nie zostało przypadkowo wybrane. Na XVIII-wiecznej mapie Miega, w tym właśnie miejscu zaznaczony jest krzyż.
Marcin Sobczak