Figura Matki Bożej w Jankowicach

Wielka była wiara naszych przodków. Pozostało wiele śladów, które o tym dziś świadczą. Znajdują się blisko nas. Praktycznie w każdej miejscowości. Stanowią świadectwo dla następnych pokoleń. Figura Matki Bożej w Jankowicach jest takim świadectwem.

 

Znajduje się przy drodze głównej obok Szkoły Podstawowej w Jankowicach. Figura ustawiona jest na wysokim postumencie. W jego centralny punkcie mieści się płycina z napisem: „Na cześć Królowej Korony Polskiej. Tą statuę ufundował Stefan Myczkowski Właściciel Jankowic w roku 1912”.

Fundator statuy, właściciel Jankowic, który musiał wyjechać stąd w 1945 roku do dzisiaj jest ciepło wspominany. – Pan Myczkowski, który posiadał te ziemie, był człowiekiem dobrym dla mieszkańców. Nie wywyższał się z racji swojego urodzenia.   Przy tym był bardzo pobożny. Figura Matki Bożej, którą ufundował świadczy o jego wierze. Dzisiaj jest dla nas punktem, skąd zaczynają się procesje do kościoła z wieńcami czy w Niedzielę Palmową – mówi Krzysztofa Lis, mieszkanka Jankowic. Miejsce to było i jest żywe dla mieszkańców Jankowic. Nie stało się jedynie pamiątką historyczną. Istnieją również anegdoty związane z istniejącą tutaj szkołą podstawową. – U spodu postumentu, na którym znajduje się figura Matki Bożej były kiedyś schodki. Z racji tego, że znajduje się blisko szkoły, na przerwach wszyscy siedzieli na tych schodkach. Postument był białego koloru i nie raz była na nim odbita piłka po lekcjach w-fu. Oczywiście nie było to robione złośliwie – wspomina Jan Lis z Jankowic.

Figura Matki Bożej w przy jankowickiej szkole wpisała się w życie mieszkańców i dzisiaj nie wyobrażają sobie krajobrazu wioski bez niej. Jest odnowiona, zadbana i udekorowana kwiatami.

 

Marcin Sobczak