Festiwal po raz trzeci

Miniony weekend w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu upłynął pod znakiem kolejnej, trzeciej już edycji, Festiwalu Muzycznego im. Jana Kusiewicza.

 

Na początek festiwalu odbył się Poranek muzyczny dla najmłodszych. „Cha-chę z Chopinem, Sambę z Beethovenem” wykonali artyści Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa. W ramach wydarzenia miały też miejsce „Mistrzowskie lekcje śpiewu”, czyli warsztaty wokalne dedykowane uczniom ZSPSM w Jarosławiu. Prowadził je syn maestro Jana Kusiewicza, prof. dr hab. Piotr Kusiewicz z Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku.Wieczorem, pierwszego dnia, odbył się koncert pt. „Wieczór z Primadonną”. Wystąpili: Ewa Filipowicz-Kosińska (mezzosopran, Akademia Sztuki w Szczecinie) oraz Laura Kluwak-Sobolewska (fotepian, Akademia Muzyczna im. I. Paderewskiego w Poznaniu).

Maestro Jan Kusiewicz urodził się w Rzeplinie, malowniczej wsi w powiecie jarosławskim. Mimo tego, że jako dziecko wyjechał z rodzicami do Torunia, zawsze bliskie mu były rodzinne strony – powiedział starosta jarosławski Stanisław Kłopot witając wszystkich zgromadzonych.

Drugiego dnia na scenie w koncercie zatytułowanym „Mistrz i jego uczeń” wystąpili: Bernadetta Grabias (mezzosopran, Akademia Muzyczna w Łodzi), Natalia Darkowska (mezzosopran, Akademia Muzyczna w Łodzi) oraz Michał Grabias (fortepian).

Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Jarosławski, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu oraz Muzeum w Jarosławiu-Kamienica Orsettich. Dyrektorem artystycznym i programowym Festiwalu był Jacek Ścibor.

DP/fot. org.