Egzaminy w czasie epidemii. Jak radzą sobie maturzyści?

Epidemia spowodowała nie tylko rewolucję w systemie szkolnictwa, ale i uniemożliwiła przeprowadzenie egzaminów. O to, jakie nastroje panują wśród tegorocznych maturzystów, zapytaliśmy abiturientki Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego tegoroczni maturzyści musieli przestawić się na tryb nauki zdalnej. Odwołane korepetycje, odłożone w czasie egzaminy oraz brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem sprawiły, że uczniowie kończący edukację, znaleźli się w bardzo niekomfortowej sytuacji.

– Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany nie tylko mnie, ale i innym maturzystom.

Ciężko było przestawić się na nowy tryb przygotowań do egzaminu dojrzałości. Jednak samozaparcie zaczęło z czasem przynosić odpowiednie efekty. Mam nadzieję, że dodatkowy miesiąc wolnego przed maturą nie ostudzi mojego zapału i jeszcze lepiej się do niej przygotuję – mówi Ania.

Maturzystki zdają sobie sprawę, że tegoroczna matura będzie wyglądała inaczej niż dotychczas. Zwracają uwagę, że sytuacja w kraju budzi w nich lęk i przerażenie. Mimo to dostrzegają też jej dobre strony.

– Pozytywnym aspektem całej tej sytuacji jest jedynie fakt odwołania części ustnej. Tej obawiałam się najbardziej – mówi przygotowująca się do matury Malwina. Podobnie myśli Ania.

– Największy stres powodowała u mnie myśl o egzaminach ustnych, dlatego wiadomość o ich odwołaniu bardzo mnie ucieszyła.

Mimo niecodziennej sytuacji maturzystki są w dobrych humorach. Przygotowują się do matury również za pomocą mediów społecznościowych. W trudnych chwilach wspierają się nawzajem.

– Nikt nie zwróci nam miesiąca nauki w szkole, który mogliśmy przeznaczyć na powtórki. Mimo wszystko postaramy się zdać ją na najwyższym poziomie – zapewnia Natalia.

 

Terminy egzaminów

Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca i potrwa do 29 czerwca. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.